Radomskie szkoły w infomatycznej chmurze

28 czerwca 2012
Specjaliści giganta branży komputerowej pomogą nauczycielom, dyrektorom i uczniom radomskich publicznych placówek oświatowych. Od podstawówki po liceum. - Wprowadzimy szkoły w naszą chmurę - zapewniają przedstawiciele firmy.

 

Uczniowie szkól technicznych już współpracują z Microsoft  To właśnie Urząd Miejski i firma Microsoft podpisały umowę Education Alliance Agreement.

 

Radom jest obecnie jedynym w Polsce miastem, z którym  Microsoft realizować będzie kompleksowy projekt współpracy w obszarze edukacji. Porozumienie to oznacza systemową zmianę w zarządzaniu oświatą w Radomiu, a także szkolenia dla dyrektorów w zakresie kierowania szkołą jako nowoczesną organizacją oraz warsztaty dla pedagogów z wykorzystania nowych technologii informatycznych w nauczaniu. - Startujemy od września. Będziemy wspierać nauczycieli, uczniów, doradzać, wskazywać najnowsze rozwiązania - mówi Tomasz Kozdryk, dyrektor w Microsoft.

 

- Posiadamy wiele pakietów bezpłatnego oprogramowania dla edukacji. Przekazujemy je szkołom, także w Radomiu. Wprowadzimy radomskie szkoły w chmurę pakietu Office 360. Wspieramy wdrożenie i umiejętne wykorzystywanie aplikacji i nowoczesnych rozwiązań. Nasi specjaliści będą  prowadzić szkolenia dla nauczycieli - dodaje Małgorzata Snarska, dyrektor Programu Partners in Learning. Przypomina o innej akcji edukacyjnej Microsoftu. - W ramach Szkoły Nowych Technologii szkoliliśmy w całej Polsce przez ostatni rok 7, tys. nauczycieli, 120 tys. uczniów. Szkoły udostępniały pomieszczenia, my swoich trenerów. Często zapewnialiśmy lepszy sprzęt. Głównym założeniem umowy w Radomiu jest wymiana wiedzy - dodaje.

Na rynku informatycznym funkcjonuje wiele firm, jak chociażby Google, specjaliści związani z Linuxem i darmowymi aplikacjami. Dopytujemy zatem, czy miasto planuje podpisać podobne umowy z innymi branży, czy też Microsoft otrzymał wyłączność? - Nie, nie ma wyłączności. Microsoft wyszedł z propozycją współpracy, a nasz wydział edukacji jest otwarty na współpracę z innymi firmami - zapewnia wiceprezydent Krzysztof Ferensztajn i precyzuje: - Umowa nie narzuca miastu ponoszenia żadnych kosztów związanych z zakupem sprzętu czy oprogramowania. Microsoft przekazuje te elementy w sposób nieodpłatny.

 

Jedną z radomskich placówek, która współpracuje z Microsoft i korzysta z jego edukacyjnych programów jest Zespół Szkół Technicznych: uczestniczy w programie Microsoft Partners in Learning i jest jedyną polską placówką należącą do grona 67 szkół Pathfinder z całego świata. Teraz w ciągu dwóch lat w radomskich szkołach realizowane będą cztery programy: Microsoft Office 365 for education, Partners in Learning, Microsoft DreamSpark, Microsoft Learning Suite.

(raa)