Alfabet, formy i jej kondensacja w Orońsku

21 września 2012
Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku zaprasza jutro (22 bm.) o godz.14 na uroczyste otwarcie aż czterech wystaw.

 

Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku zapraszaMuzeum Sztuki Współczesnej - „Alfabet rzeźby” to ekspozycja organizowana corocznie od 2007 roku. Kluczem doboru artystów jest alfabet, a każda odsłona zorganizowana jest wokół jego trzech kolejnych liter. Oprócz rzeźb, obiektów i instalacji na wystawie można zobaczyć także liczne reprodukcje najważniejszych dzieł artystów pochodzących z całego świata i z wielu okresów. Ekspozycja wzbogacona także o wyjaśnienia ważnych terminów zaczerpniętych z dziedziny sztuki jest niezwykle bogata w przystępnie podaną treść. - Pozwala każdemu widzowi przyswoić podstawową wiedzę z zakresu nie tylko rzeźby, ale także historii sztuki i dziedzin pokrewnych - mówi kurator wystawy Anna Podsiadły.
 

Galeria Monumantalna - „Formy otwarte eksponujące zdarzenia życia”
- To cykl moich najnowszych, wielkoformatowych prac, które nawiązują subtelne, wielozmysłowo odczuwalne relacje z przestrzenią. Włączane przez odbiorców do kategorii eksperymentalnego rysunku współczesnego, grafiki, instalacji bądź niekiedy rzeźby, obiekty te powstają w trakcie wielomiesięcznych sesji, namysłów, swoistych narad z wybraną materią i wielokrotnie komplikowaną techniką - podkreśla Emilia Grubba.

 

Galeria Oranżeria  - „Kondensacja Formy” Stefana Krygierana
Krygier to wybitny uczeń i kontynuator twórczości Władysława Strzemińskiego oraz tradycji łódzkiej awangardy w Polsce po II wojnie światowej. Po ukończeniu studiów w łódzkiej PWSSP uzyskał także dyplom architekta na Politechnice Warszawskiej. Artysta zajmował się malarstwem, grafiką, działaniami na pograniczu form przestrzennych i environment. Wystawa w Orońsku będzie retrospektywą jego twórczości.

 

Galeria Kaplica -  Alicja Kupiec i jej dzieła

Po raz kolejny w Centrum Rzeźby Polskiej zaprezentuje swoje prace Alicja Kupiec, absolwentka Wydziału Ceramiki i Szkła Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Dyplom uzyskała w pracowni prof. Krystyny Cybińskiej w 2001 roku. Od 2004 roku pracuje w Instytucie Sztuk Pięknych Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie na stanowisku asystenta w Zakładzie Rzeźby kierowanym przez prof. Adama Myjaka. .Jest laureatką II nagrody "Autograf 2005". Jej formy rzeźbiarskie zadziwiają odwagą i niekonwencjonalnym podejściem zarówno w sferze idei, jak i funkcji ceramicznej.

 

(kat)

 

Fot.: CRP