Drogowcy zapewniają: jesteśmy przygotowani
Utrzymaniem zimowym ulic w Radomiu
zajmują się trzy firmy: Perfekt, Interbud i Zyko-Dróg. - Interweniują
oni w przypadku załamania pogody i opadów śniegu niezależnie od tego,
czy ma to miejsce w sezonie zimowym czy też poza nim - zapewniają w MZDiK.
Każda z firm ma sześć pługopiaskarek, dwie równiarki i jedną ładowarkę. Każda z nich dysponuje także zapasem soli do posypywania jezdni wystarczającym na trzy miesiące. - Do usuwania śliskości jezdni używamy, zgodnie z rozporządzeniem wojewody mazowieckiego, soli drogowej. Za odśnieżenie chodników przed budynkami, które nie należą do gminy, są odpowiedzialni ich właściciele albo zarządcy. Chodniki przed budynkami należącymi do Miejskiego Zarządu Lokalami odśnieża MZL. Za chodniki, które przylegają do pustych działek należących do miasta, są odpowiedzialne służby gminne. Za odśnieżanie miejsc postojowych w Strefie Płatnego Parkowania Niestrzeżonego odpowiada zarządca strefy, czyli firma ProjektParking. Kolejność odśnieżania dróg: krajowe, wojewódzkie, powiatowe i gminne, którymi kursują autobusy komunikacji miejskiej, pozostałe gminne - wylicza Dariusz Dębski, rzecznik MZDiK.
Zgodnie z przepisami, drogi pierwszej kategorii (krajowe) powinny być odśnieżone w ciągu czterech godzin od momentu ustania opadów, a drogi drugiej kategorii (wojewódzkie i powiatowe) - w ciągu ośmiu godzin. - 1 listopada uruchomiliśmy numer telefonu, pod którym dyżurują wyznaczeni pracownicy MZDiK. Ten numer to 604 984 946, można pod nim zgłaszać sprawy dotyczące zimowego utrzymania ulic na terenie miasta. Jeżeli śnieżyca zastanie nas w drodze, należy telefonować pod numerem alarmowym 112 - radzi Dębski.
Wydatki na zimowe utrzymanie ulic rozliczane są w ramach roku kalendarzowego, a nie sezonu zimowego. Budżet na ten cel w roku 2012 wynosi prawie 6 mln zł. Na zimowe utrzymanie w listopadzie i grudniu MZDiK ma przeznaczone 1,8 mln zł.
(kat)