Z nadzieją w rok akademicki

3 października 2013

- Jestem pełen wiary i myślę, że czas świetności tej uczelni jeszcze powróci – mówił rektor Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego podczas inauguracji roku akademickiego. Prof. Zbigniew Łukasik wyraził też nadzieję, że ranga uczelni się podniesie i zwiększy się jej znaczenie zarówno krajowe, jak i zagraniczne.


 

Odbyła się immatrykulacja studentówZnaczną część swojego wystąpienia rektor poświęcił na informacje dotyczącą sytuacji finansowej UTH. Podkreślił, że uniwersytet wyszedł z największej zapaści – spłacił ogromny, siedmiomilionowy dług bankowy. Przyznał jednocześnie, że miniony rok był dla uniwersytetu bardzo trudny, ale decyzje podejmowane przez władze uczelni były konieczne i nieuniknione.

 

2-  Rozumiałem państwa niepewność, brak poczucia bezpieczeństwa, obawy o utratę pracy. Zapewniam, że wszystkie decyzje podejmowane przeze mnie, zwłaszcza te personalne nie były łatwe także dla mnie. Ale osiągnęliśmy stabilność finansową bez konieczności sprzedaży nieruchomości należących do uczelni. Wiem, że także nastroje wśród pracowników uległy poprawie. Mam nadzieję, że przyznane od 1 stycznia 2014 r. podwyżki choć w części zrekompensują wam te pierwsze, ciężkie chwile. Wypłaciłem pracownikom zaległe wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe, odprawy i nagrody jubileuszowe, przyznałem dodatki funkcyjne dziekanom i prodziekanom. Myślę o przyznaniu premii pracownikom niebędących nauczycielami akademickimi – wyliczał rektor uniwersytetu. Podziękował m.in. związkom zawodowym za trudną, ale owocną współpracę, wszystkim za cierpliwość i ciężką pracę.

 

Rektor dokonał immatrykulacji kilkanaściorga studentów pierwszych lat wszystkich wydziałów UTH, którzy złożyli uroczyste ślubowanie. Wykład inauguracyjny „Rozwój nowoczesnych technologii informatycznych rozpoznawania obrazu i ich wpływu na społeczeństwo” wygłosił prof. Bohdan Rusyn.

 

centerChór uniwersytetu uświetnił uroczystość odśpiewaniem nie tylko „Gaude Mater Polonia” i „Gaudeamus”, ale także innych – mniej dostojnych - utworów, czym wzbudził radość uczestników inauguracji.

 

2

 

 

(bdb)