Laury nie tylko dla techników

16 października 2013
Laury dla ciekawych projektów i pomysłowych ludzi, wystąpienia naukowe, zwiedzanie hali technologicznej Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego, dzień otwarty na wydziale mechanicznym tej uczelni, to tylko niektóre punkty programu XXVI Radomskich Dni Techniki.


 

Wręczono Radomskie Laury TechnikiImpreza, która rozpoczęła się w siedzibie NOT,  jest poświęcona głównie energii odnawialnej. To dominujący temat  wielu wystąpień naukowców i praktyków. Będzie mowa m.in. o  systemach zarządzania energią na przykładzie wirtualnej elektrowni, innowacjach w projektowaniu dachowych systemów fotowoltaicznych, czy alternatywnych metodach zasilania pojazdów samochodowych. Uczestnicy wyjadą także w teren, by zapoznać się z rolą przydomowych oczyszczalni ścieków w gospodarce wodno-ściekowej.

Dziś jednym z najważniejszych wydarzeń było wręczenie Radomskich Laurów Techniki. Nagroda ta przyznawana jest w trzech kategoriach (i jest trzystopniowa): innowacje, nauka i oświata oraz aktywna działalność. W tym roku kapituła postanowiła nie przyznawać wyróżnień I stopnia.

 

Radomski Laur Techniki w kategorii innowacje otrzymał Tomasz Magnowski, nauczyciel Zespołu Szkół Technicznych za „innowacyjne podejście do procesu nauczania, organizacje wystawy „Mózg” i realizacje wielu projektów edukacyjnych prowadzonych w nowoczesnych formach”. Drugą nagrodę w tej kategorii przyznano Kacprowi Oreszczukowi za: „opracowanie autorskiego projektu trójkołowego pojazdu zdalnie sterowanego z miotaczem płomieni, udział w olimpiadach technicznych.Kacper jest m.in. brązowym medalistą Międzynarodowej Olimpiady Fizycznej.

W kategorii nauka i oświata Laur przyznano Mirosławowi Mortce, nauczycielowi w Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Kochanowskiego, który przygotował sześciu laureatów i sześciu finalistów krajowych olimpiad informatycznych, czterech międzynarodowych oraz czterech finalistów olimpiad innowacji technicznych. Kolejnym laureatem w tej kategorii został Karol Farbiś za wybitne osiągnięcia na olimpiadach krajowych i zagranicznych z informatyki, matematyki i innowacji technicznych. Kolejni laureaci to: Sławomir Lichota i Marcin Nowak.

Laury za aktywną działalność otrzymał Maciej Szykowny, który m.in. propaguje bezpieczneo zachowania wśród najmłodszych w ramach Ogólnopolskiej Kampanii Społecznej "Bezpieczna elektryczność" .

 

2Tomasz Magnowski  całkiem szczerze wyznaje, że w tym co robi nie widzi szczególnej innowacyjności. – Bo to wszystko jest la mnie naturalne – mówi. – Może innowacyjne jest podejście do ucznia, jako osoby która jest na tym samym poziomie, albo nawet może lepiej posługuje się techniką od starszego pokolenia, może to jest danie takiego psychicznego oddechu, że zaczynają robić rzeczy niesamowite i realizują się – zastanawia się pedagog. Tomasz Magnowski przygotowuje teraz wystawę na temat skutecznych metod uczenia się; ma to być kontynuacja „Mózgu”.

 

Wśród wyróżnionych dyplomem jest m.in. dr Adam Duszyk, nauczyciel… historii w „Kochanowskim”. – Naprawdę jestem zdziwiony, bo przecież historia to humanistyka – mówi. Przygotowywał uczniów do olimpiady wiedzy o wynalazczości. – A to jest konkurs, którego - wbrew pozorom – zakres wiedzy nie dotyczy techniki. Co normalne – obejmuje historię wynalazków, a także prawo patentowe, czyli łączy wiedzę historyczna i prawną. Ale dobrze się, w tym poczułem, bo w ub. roku mój uczeń – Mateusz Wojcieszek - zajął pierwsze miejsce na olimpiadzie wiedzy o wynalazczości, a drugi – Jakub Michałkiewicz był finalistą – opowiada dr Duszyk.

 

(bdb)