Prezydent: – Mechanizm nie służy Radomiowi

21 października 2013


- Pieniądze z tzw. mechanizmu elastyczności, który służy wsparciu biedniejszych obszarów - są dzielone niesprawiedliwie - alarmuje prezydent Andrzej Kosztowniak w liście do zarządu Mazowsza.

 

Prezydent uważa, że miastu należy się więcejPrezydent pisze nie tylko w swoim, ale i w imieniu samorządów województwa mazowieckiego. Chodzi o zgodne z przeznaczeniem i sprawiedliwy dla uboższych regionów podziału dodatkowych środków unijnych, mających na celu wyrównywanie różnic poziomu rozwoju.

Rzecz dotyczy zwłaszcza podziału środków z tzw. mechanizmu elastyczności, który zgodnie z ideą unijną służy wsparciu tych obszarów, które odbiegają od średniego stanu rozwoju województwa. Pieniądze z mechanizmu elastyczności  mają na celu wyrównywanie wewnętrznych dysproporcji.

 – Poziom rozwoju regionu radomskiego w porównaniu do Warszawy jest w proporcji 1:4 – przypomina Prezydent Kosztowniak i stoi na stanowisku, ze środki z mechanizmu elastyczności nie powinny w żadnym przypadku trafiać do Warszawy. – Jedyną formą sprawiedliwego i zgodnego z przeznaczeniem podziału tych funduszy jest ich alokacja na subregiony wyliczona w oparciu o algorytm, który powinien brać pod uwagę czynniki obrazujące faktyczną sytuację społeczno-gospodarczą poszczególnych obszarów – stwierdza Prezydent Radomia, i wskazuje takie czynniki. Należą do nich: PKB na mieszkańca, liczba ludności, stopa bezrobocia, liczba osób korzystających z pomocy społecznej, wysokość środków inwestycyjnych w przedsiębiorstwach.

Metoda taka w odniesieniu do całego Regionalnego Programu Operacyjnego była  - przypomina prezydent - z sukcesem wdrażana w województwie śląskim. Jej zastosowanie w naszym województwie pozwoliłoby uwolnić się zarządowi województwa od coraz liczniejszych zarzutów preferowania pewnych obszarów województwa (zwłaszcza Warszawy) kosztem innych.

To już kolejne pismo, jakie Andrzej Kosztowniak wystosował ostatnio do zarządu Mazowsza - wcześniej pisał o konieczności sprawiedliwszych zapisów w Kontrakcie Terytorialnym. W tej sprawie, zgodnie z zapowiedzią, prezydent zwołuje 29 października tzw. okrągły stół.

 

(kat)