Piątka dla policji

21 października 2013
- Mieszkańcy Mazowsza w większości dobrze oceniają pracę policji - wynika z ankiet przeprowadzonych podczas debat społecznych na temat bezpieczeństwa. Rozpoczyna się właśnie druga tura takich spotkań. Dotychczas w 56 dyskusjach uczestniczyło ponad 7 tys. osób.

 

Organizatorzy twierdzą, że debaty są potrzebne - To wprawdzie, w porównaniu do całej liczby mieszkańców Mazowsza wydaje się niewiele, ale stanowi reprezentatywną grupę. Nawet w badaniach prowadzonych przez naukowe ośrodki, przepytuje się na ogół około tysiaca osób - mówi wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski. Uczestnicy spotkań wypełniali anonimowe ankiety, których wynika, ze pracę policji ocenia dobrze 51,18 proc. badanych, źle - 10,90 proc.; 35,32 proc. odpowiedziało, że "trudno powiedzieć", a 1,6 proc. wcale nie udzieliło odpowiedzi.

 

Zdaniem wojewody ważne jest to, ze mieszkańcy Mazowsza są świadomi, że bezpieczeństwo zależy nie tylko od policji, ale także od innych służb i sposobu funkcjonowania samorządów. - Te debaty są o tyle ważne, że wprowadzają kulturę dialogu, komunikowania się policji z obywatelami - dodaje Jacek Kozłowski. Podkreśla, że głównym obowiązkiem policji jest ściganie przestępców, ale "dobrze, by policja i administracja miała możliwość zapoznania się z głównymi problemami mieskańców".

 

Komendant mazowieckiej policji Cezary Powławski przypomina, że uczestnicy debat zgłaszali wiele uwag, przede wszystkim dotyczących bezpieczeństwa w ruchu drogowym (nieprzestrzeganie przepisów ruchu drogowego przez kierowców tirów, szczególnie na drogach lokalnych, sprzedaż alkoholu nieletnim) oraz zakłócenia porządku publicznego (np. mała liczba widocznych patroli, grupy agresywnej młodzieży, przemoc domowa). - Także z tymi problemami wiązały się zgłaszane przez mieszkańców wnioski - zwiększenia liczby patroli prewencyjnych w konkretnych miejscach na drogach modernizacji niektórych odcinków dróg, montażu sygnalizacji świetlnej i podnoszenia świadomości prawnej wśród dzieci i seniorów - zaznacza komendant.

 

Do wojewody zgłoszono 88 spraw - 33 z nich zrealizowano, 45 jest w trakcie realizacji.

 

Raport, który został przygotowany po pierwszej turze debat wskazuje również na konieczność współpracy z organizatorami imprezy masowych, manifestacji, co ma zapobiegać ewentualnym konfliktom. Pierwsza debata w drugiej turze odbedzie się dziś o godz. 17 w Wyższej Szkole Handlowej.

 

(bdb)