Nowe propozycje do RIT: centrum owocowo-warzywne i strefy aktywności gospodarczej

2 marca 2014
Utworzenie w ramach RIT Regionalnego Centrum dla Sektora Owocowo–Warzywnego i Stref Aktywności Gospodarczej w miastach powiatowych regionu proponuje prezydentowi radny wojewódzki Andrzej Łuczycki (PO).


 

Łuczycki (w środku) ma nowe pomysłyRadny napisał do Andrzeja Kosztownika, że w walce z bezrobociem „jedynym skutecznym działaniem efektywnie pomagającym zwiększyć ilość miejsc pracy jest wspomaganie przedsiębiorczości”. Dlatego proponuje, opracowany wspólnie z Wojciechem Jabłońskim wiceprezesem Związku Pracodawców Warszawy i Mazowsza, „projekt podziału Regionalnego Instrumentu Terytorialnego na dwa wiodące zadania:
1. utworzenie na terenie Radomia na obszarze, który jest lub może być objęty działaniem Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej – Podstrefa Radom –  Regionalnego Centrum dla Sektora Owocowo – Warzywnego; 2. utworzenie Stref Aktywności Gospodarczej w miastach powiatowych regionu, takich jak: Radom, Białobrzegi, Kozienice, Lipsko, Przysucha, Szydłowiec, Zwoleń”.

 

„Stworzenie Regionalnego Centrum dla Sektora Owocowo – Warzywnego powinno się odbyć przy współdziałaniu Radomia, większości gmin i powiatów naszego regionu, Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Rolno – Spożywczego Rynku Hurtowego S.A. i Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej” – uważa Łuczycki. W ramach Centrum zostałyby utworzone: chłodnia, przetwórnia i przechowalnia owoców i warzyw, zaplecze wystawowo-handlowe, centrum logistyczne.

 

Z kolei głównym zadaniem stref aktywności gospodarczej jest przyciągnięcie inwestorów. „W tym celu władze lokalne w ramach RPO WM mogłyby stworzyć korzystne warunki do lokowania na ich obszarze przedsiębiorstw” – przekonuje radny PO. Odbywałoby się to poprzez m.in. wykup ziemi, rekultywacje obszarów poprzemysłowych, kompleksowe uzbrojenie terenów, wykorzystanie odnawialnych źródeł energii.

 

Łuczycki informuje, że projekty były konsultowane z Departamentem Rozwoju Regionalnego i Funduszy Europejskich Urzędu Marszałkowskiego, Mazowieckim Biurem Planowania Regionalnego i z kilkoma samorządowcami.  „Wszystkie opinie były pozytywne. Projekt mieści się w założeniach Strategii Rozwoju Województwa Mazowieckiego jak i w celach Regionalnego Programu Operacyjnego. Samorządowcy, z którymi omawialiśmy projekt opiniowali go pozytywnie z dużą nadzieją na realizację” – podkreśla radny PO, zapewniając, że „umieszczenie tych zadań, jako projektów wiodących daje duże spektrum możliwości aplikacji do projektów towarzyszących w bardzo szerokim zakresie, od infrastruktury poprzez transport, naukę, logistykę itp. Otwiera również możliwość starania się o fundusze unijne szerokiej rzeszy podmiotów z naszego regionu od samorządów, jednostki publiczne do przedsiębiorstw prywatnych”.

 

(kat)