Konkurs krótkich form dla młodych, zawodowych twórców, Hayd Park dla amatorów, warsztaty, spotkania oraz – po raz pierwszy moda – w lipcu odbędą się w Radomiu B. Ogólnopolskie Spotkania Kameralne Lato.

Filmowcy zjadą do Radomia 5 lipca; wtedy też zaplanowano otwarcie festiwalu, które ma przebiegać - jak zapowiadają organizatorzy - "w swobodnej atmosferze pikniku rodzinnego". Odbędą się: parada starych samochodów, loterie, gry, akcje informacyjne przygotowane przez Komendę Wojewódzką Policji w Radomiu, która jest współorganizatorem imprezy. Dwa dni później (7 lipca), kolejna atrakcja z udziałem mazowieckich policjantów. Filmowy nakręcą scenę akcji przy udziale profesjonalnego, filmowego sprzętu. Filmik ma promować policyjne działania, podobnie jak ten, który powstał w ubiegłym roku. Jedną z ról zagra zapewne ambasadorka festiwalu Anna Mucha.
- Cieszy mnie obecność w Radomiu, bo z doświadczenia już wiem, jak owocny jest to czas bardzo owocny. Nie tylko zw względu na prezentowane tutaj produkcje, ale także dlatego, że sprzyja on rozwojowi młodych ludzi - przekonywała aktorka podczas konferencji prasowej.
Główna nagrodą w konkursie głównym będzie "Złoty Łucznik", ale twórcy mogą liczyć także na dodatkowe wyróżnienia. Miasto, której jak co roku dołącza do grona organizatorów Kameralnego Lata, przeznacza dla filmowców z budżetu nie tylko 300 tys. zł, ale funduje swoja nagrodę. Otrzyma ja film, który promuje Radom i będzie potem przez miasto wykorzystywany w tym celu.
- Chcemy podkreślić, że nasze miasto znajduje się na kulturalnej mapie Polski i ten festiwal wpisuje się w promocję Radomia poprzez kulturę. Lato to doskonały czas, by przyjeżdżało do nas więcej turystów - zaznacza prezydent Radosław Witkowski.
Filmowe zalety Radomia widzi także dyrektor festiwalu. - Artyści, którzy tutaj przyjeżdżają, przeżywają szok. Twierdza, że jest to filmowe miasto, które dotychczas tylko mijali jadąc gdzieś po drodze. Doceniają ciekawą architekturę, fajne knajpki, czystość - zachwala Anna Wróblewska.
Poza przeglądem filmów podczas festiwalu odbędą się warsztaty dla młodych adeptów X Muzy pod okiem zawodowców: Grzegorza Jaroszuka (laureat wielu festiwali za film "Opowieści z chłodni") i Michała Otłowskiego (scenarzysty m.in. fabularnego "Jezioraka"). Zgłoszenia do udziału w warsztatach przyjmowane są do 8 czerwca. Nie zabraknie wykładów otwartych dla wszystkich zainteresowanych, które poprowadzą znani filmowcy. Będą też nowości: Fashion Film Day - pokaz krótkometrażowych filmów modowych oraz seminarium "Wpływ mody na rozwój regionu".
Przewodniczącym jury będzie Radosław Piwowarski.
Więcej informacji na
www.kameralnelato.pl
(bdb)