Bezpłatne badania mammograficzne będą mogły wykonać panie w dwóch grupach wiekowych w mammobusie, który przyjedzie 27 bm. (poniedziałek) do Przytyka. Specjalistyczny ambulans stanie przy ośrodku zdrowia (ul. Kościelna 15, Podgajek).

Mammografia dla pań w wieku 50 – 69 lat odbywa się w w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi jest bezpłatna, refundowana kobietom co dwa lata przez Narodowy Fundusz Zdrowia (lub co 12 miesięcy dla kobiet, które w ramach realizacji programu otrzymały odpowiednie pisemne wskazanie). Nie jest wymagane skierowanie lekarskie.
Populacyjny Program Wczesnego Wykrywania Raka Piersi skierowany jest do kobiet zdrowych, które nie chorowały wcześniej na raka piersi. Otrzymywany wynik badania przesiewowego to ocenione przez dwóch lekarzy specjalistów zdjęcia rentgenowskie piersi, z krótką adnotacją: czy w piersiach występują nieprawidłowości wymagające dalszej diagnostyki, czy też nie. W razie konieczności dalszej diagnostyki, list zawiera wytyczne względem sposobu postępowania.
Badania dla pań w wieku 40 – 49 oraz 70 – 75 lat wykonywane są w ramach projektu „Poprawa dostępności i jakości usług medycznych w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi” współfinansowanego z funduszy EOG i Norweskiego Mechanizmu Finansowego. W tym przypadku LUX MED Diagnostyka - organizator badań - zapewnia paniom niekwalifikującym się jeszcze/już do programu finansowanego przez NFZ, bezpłatną mammografię, wymagane jest jednak skierowanie lekarskie od lekarza dowolnej specjalizacji.
Na badania w ramach obu programów należy się wcześniej zarejestrować pod nr tel. 58 666 2 444 (czynny siedem dni w tygodniu).
Mammografia trwa jedynie kilka minut i polega na zrobieniu czterech zdjęć rentgenowskich – dwóch projekcji każdej piersi. Badania nie należy się obawiać, ponieważ promieniowanie, które emituje jest nie większe niż przy RTG zęba. Pozwala na rozpoznanie i wykrycie tzw. zmian bezobjawowych (guzków oraz innych nieprawidłowości w piersi) w bardzo wczesnym etapie rozwoju – wtedy, kiedy nie są one wyczuwalne przez kobietę lub lekarza, co bardzo istotnie zwiększa szansę wyleczenia.
(kat)