Jaki w końcu ma być plac Jagielloński?

1 sierpnia 2014
W Miejskiej Bibliotece Publicznej przedstawiono pomysły na p. Jagielloński. - Ale nie było żadnych plansz , a sali nie nagłośniono.- To tak po radomsku! – skomentow ktoś z sali, nie słysząc słów.


 
Taki? To jedna z wyróżnionych pracOkoło 30 osób (w tym spora część samych dziennikarzy) było zainteresowanych projektami, które wpłynęły na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej zagospodarowania pl. Jagiellońskiego. - To oś kulturalna miasta. Na jednym końcu teatr, na drugim planowany budynek  filharmoni. Przewidziany jest pomnik Kazimierza jagiellończyka, patrona miasta. Zieleń ma stanowić ekrany akustyczne odgradzające od ul. Struga., Obok budynek biurowy i otwarty widok na ładny budynek Seniora. Dwupoziomowy parking - te słowa najczęściej można było słyszeć podczas prezentacji 13 prac. - A tu widzimy „szlak wodny”, obok elementy przedstawiające motyw pędzonego bydła. W kolejnej pracy autorzy wydobyli trójkąt, a w nim łąke z wodą. Jest też praca ascetyczna wręcz w swoim obrazie – tłumaczył zgromadzonym Stanisław Bochyński, dyrektor Miejskiej Pracowni Urbanistycznej.
 
2Sąd konkursowy postanowił nie przyznawać nagrody głównej, ani drugiej  - „nie dostrzegł pracy, która w pełni i kompleksowo odpowiedziałaby  stawianym wymaganiom i zasługiwała na realizację w ważnej przestrzeni Radomia” - czytamy w oficjalnym komunikacie magistratu. Na tej stronie ratusz przedstawia także 13 koncepcji. 
 
2Dwie równorzędne III nagrody pieniężne w wysokości po 9 tys zł. każda, powędrują do radomskiej pracowni Ryzalit Architektura i Psychologia oraz łódzkiego architekta Przemysława Szustkiewicza. - Od północnej strony zdecydowaliśmy się na budynek biurowy. Sam plac wydłużyliśmy aż do Seniora. Jest także ściana zieleni niewielkiego parku i element wodny, który da chłód przy wysokich temperaturach. Obecnie plac wygląda fatalnie, a może być głównym w mieście! - mówił autor jednej z wyróżnionych prac Paweł Rybak.
 
2Pole rażenia XXI wieku!
 - Skąd wezmą się ludzie na tym placu? Co będzie generatorem ruchu? Jak przysłonić biedotę (mowa o budynkach kwiaciarek) - padały pytania z sali. - To własność prywatna – odpowiadał Bochynski. Tymczasem właściciel Seniora apelował o „ratowanie przestrzeni”. - Gdyby miasto wpadło na genialny pomysł wykupu, to by zrobiło co chce z placem. To nie jest miejsce na rekreacje, a dla turystów, dla autokarów.
 
Jakie zimą ma mieć funkcje ten plac? - pytał Stanisław Staniszewski, właściciel Seniora. Zdaniem przedsiębiorcy koncepcje „przedstawiają ściany płaczu” - A Senior ginie w chaszczach, bo każde drzewo jest w mieście święte. Do tego rabatki i pomniki różnej treści. To miejsce powinno być polem rażenia XXI wieku! - apelował biznesmen.
 
2Oni mają Sukiennice...
- Sukiennice w Krakowie generują mnóstwo pieniędzy - zauważył dr Krzysztof Bojanowski, członek sądu konkursowego, który zgadzał się ze zdaniem Staniszewskiego. - To miejsce powinno generować zysk, powinno mieć symbole. Należy powołać zespół dyskusyjny, zaprosić mieszkańców – mówił. - Tam, gdzie od pewnego czasu panuje nowa miejska tradycja, czyli miejskie sylwestry, nie musi być pomnika patrona miasta. Może być pomnik inny mówiący przykładowo o wolności jaka mamy - przekonywała z kolei  Agata Morgan. - Przed nami rok na rozstrzygnięcie, co dalej z placem Jagiellońskim – kończył dyskusję i prezentację prac Stanisław Bochyński.
 
2 
 
Był to już kolejny konkurs architektoniczny na zagospodarowanie centrum miasta. O porzednim pisywaliśmy w tym miejscu.

Bartek Olszewski