Rocznica odzyskania niepodległości. Marszałek Piłsudski formuje polską armię

10 listopada 2014
Jak co roku, 10 listopada przyjechał do Radomia sam marszałek Józef Piłsudski. Przybył, by odczytać depeszę, jaką dostał od marszałka Francji gen. Focha, w odpowiedzi na prośbę o uwolnienie armii gen. Hallera i odesłanie jej do Polski.


 

 

Taki historyczny epizod, nawiązujący m.in. tworzenia się polskiej armii na ziemi francuskiej, błękitnej armii gen. Hallera, mogli obejrzeć radomianie w przeddzień  Święta Niepodległości. W tym roku rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości łączy się ze 100-leciem wybuchu I wojny światowej. – O którą – to paradoks z dzisiejszego punktu widzenia - modlili się Polacy, bo wiedzieli, że tylko wtedy, gdy państwa zaborcze wezmą się za łby, nasz kraj może być wolny – przypomniał Adam Duszyk, historyk z VI LO im. Jana Kochanowskiego, którego uczniowie uczestniczyli w Marszu Wolności „Dla Ciebie, Polsko” .

 

2

 

Polacy walczyli w tej wojnie we wszystkich możliwych armiach. Marszałek Piłsudski prosił francuskiego generała, by Polacy mogli wziąć udział w walkach na froncie wschodnim. Tak też się stało i błękitne wojsko gen. Hallera utworzone  z inicjatywy Romana Dmowskiego w 1917 r., przybyło do Polski.

 

2

 

- Moje myśli biegną do Francji, gdzie stacjonuje 100-tysięczna armia polska złożona z żołnierzy wziętych do niewoli na terenie Austro-Węgier, z Polaków ze Stanów Zjednoczonych, Kanady, Francji, Brazylii. To armia jednolicie umundurowana, wyposażona w nowoczesną broń. Postanowiłem zabiegać o translokację tej armii i przeniesienie jej na teren Polski. I wystosowałem do Naczelnego Dowództwa Francji depeszę w tej sprawie – mówił marszałek Piłsudski, w którego role, jak co roku wcielił się Adam Wasilewski, emerytowany wicedyrektor „Kochanowskiego”.

 

2

 

Inscenizacja miała – także tradycyjnie już – epizod radomski. Na gmachu Corazziego wywieszono flagi biało-czerwone. To nawiązanie do historycznego wydarzenia – tak właśnie stało się 2 listopada 1918 r., kiedy to tzw. Komisję Pięciu na czele ze Stanisławem Kelles-Krauzem, wywiesił biało-czerwone chorągwie.

 

2

 

Uczestnicy Marszu Wolności, w tym grupy rekonstrukcyjne, działające w VI LO - przeszli następnie pod Pomnik Czynu Legionowego na Rynku, gdzie złożyli kwiaty. 

 

(bdb)

 

Program obchodów 96. rocznicy odzyskania niepodległości tutaj