Rocznica odzyskania niepodległości. Marszałek Piłsudski formuje polską armię
Taki historyczny epizod, nawiązujący m.in. tworzenia się polskiej armii na ziemi francuskiej, błękitnej armii gen. Hallera, mogli obejrzeć radomianie w przeddzień Święta Niepodległości. W tym roku rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości łączy się ze 100-leciem wybuchu I wojny światowej. – O którą – to paradoks z dzisiejszego punktu widzenia - modlili się Polacy, bo wiedzieli, że tylko wtedy, gdy państwa zaborcze wezmą się za łby, nasz kraj może być wolny – przypomniał Adam Duszyk, historyk z VI LO im. Jana Kochanowskiego, którego uczniowie uczestniczyli w Marszu Wolności „Dla Ciebie, Polsko” .
Polacy walczyli w tej wojnie we wszystkich możliwych armiach. Marszałek Piłsudski prosił francuskiego generała, by Polacy mogli wziąć udział w walkach na froncie wschodnim. Tak też się stało i błękitne wojsko gen. Hallera utworzone z inicjatywy Romana Dmowskiego w 1917 r., przybyło do Polski.
- Moje myśli biegną do Francji, gdzie stacjonuje 100-tysięczna armia polska złożona z żołnierzy wziętych do niewoli na terenie Austro-Węgier, z Polaków ze Stanów Zjednoczonych, Kanady, Francji, Brazylii. To armia jednolicie umundurowana, wyposażona w nowoczesną broń. Postanowiłem zabiegać o translokację tej armii i przeniesienie jej na teren Polski. I wystosowałem do Naczelnego Dowództwa Francji depeszę w tej sprawie – mówił marszałek Piłsudski, w którego role, jak co roku wcielił się Adam Wasilewski, emerytowany wicedyrektor „Kochanowskiego”.
Inscenizacja miała – także tradycyjnie już – epizod radomski. Na gmachu Corazziego wywieszono flagi biało-czerwone. To nawiązanie do historycznego wydarzenia – tak właśnie stało się 2 listopada 1918 r., kiedy to tzw. Komisję Pięciu na czele ze Stanisławem Kelles-Krauzem, wywiesił biało-czerwone chorągwie.
Uczestnicy Marszu Wolności, w tym grupy rekonstrukcyjne, działające w VI LO - przeszli następnie pod Pomnik Czynu Legionowego na Rynku, gdzie złożyli kwiaty.
(bdb)
Program obchodów 96. rocznicy odzyskania niepodległości tutaj