Polsko-tajwański „Słowik” w radomskim teatrze
Najmłodsi widzowie obejrzą bajkę duńskiego pisarza w wersji Chia-yin Cheng z Teatru z Puppet & Its Double Theater, działającym w mieście Wujie w północno-wschodniej części Tajwanu.
„Słowik" tajwańskiej artystki łączy w sobie nie tylko europejską i azjatycką tradycję, ale także konfrontuje ze sobą dwie odrębne kultury i całkiem różne techniki teatralne.
- W Polsce wykorzystujemy wiele form teatralnych, ale żadna nawet nie zbliża się do tego, co dzieje się w tradycyjnym chińskim teatrze. Teraz te lalki są polem, na którym możemy się spotkać – mówi dyrektor „Powszechnego” Zbigniew Rybka. To właśnie on nawiązał kontakt z azjatyckimi twórcami zainspirowany wystawianą jakiś czas temu w Radomiu operą chińską.
Reżyserka spektaklu zapewnia, że bardzo lubi Andersenowskiego „Słowika”. – Opowiada o przywiązaniu, relacjach międzyludzkich. To jest bardzo widoczne w literackim tekście, ale sztuka dla małych dzieci potrzebuje więcej interakcji między aktorami. Wprawdzie bazuję na głównych postaciach bajki, ale jednocześnie wzbogacam je. Np. rozbudowałam rolę Dziewczynki – podkreśla Chia-yin Cheng. Tłumaczy, że status społeczny tej postaci jest bardzo niski, ale ponieważ ona wie, gdzie jest Słowik, udziela Cesarzowi rad. – Chcemy złamać tę barierę; to najważniejszy element, który wniosłam do interpretacji baśni – wyjaśnia reżyserka.
To
spektakl lalkowy. Lalki wykonane zostały na Tajwanie, gdzie zajmują się
tym sami aktorzy. Co charakterystyczne, są tak skonstruowane, że jedna
lalka (z trzema głowami), może grać trzy postaci.
Chia-yin
Cheng jest zachwycona współpracą z radomskimi aktorami, bo na Tajwanie
nie ma profesjonalnych zespołów (i szkół) i teatralni twórcy muszą sami
szkolić wykonawców. – Kocham ich! – przekonywała tajwańska
artystka radomskich dziennikarzy, którzy podziwiali z kolei, jak szybko (jest w Radomiu od października) uczy się polskiego. Jako
dowód odśpiewała „Sto lat”.
Zadowoleni są także aktorzy. – Możemy
nauczyć się wielu rzeczy. To, co nas łączy to maski. Dzięki nim
poznajemy się szybciej – zapewnia Robert Mazurek.
Premiera „Słowika” 14 grudnia o godz. 13 na scenie Fraszka.
(bdb)