Multimedialna wystawa „Szalik i medalik” w Orońsku

5 grudnia 2014
Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku zaprasza w sobotę (6 bm.) o godz. 14 na otwarcie wystawy multimedialnej "Agata Zbylut. Szalik i Medalik". Panel dyskusyjny towarzyszący wydarzeniu rozpocznie się o godz. 12.



 

Agata Zbylut na orońskiej wystawie pokazuje m.in. piękną suknię inspirowaną szatami kardynalskimi, a uszytą w pracowni szczecińskiej kreatorki mody Katarzyny Hubińskiej, koliste podesty obszyte wstążką, na których eksponuje formy wykonane ze sztucznej biżuterii, fotografie autorki ubranej w ornat oraz tekst wybitnej feministycznej pisarki Ingi Iwasiów czytany przez kilkunastoletnią sąsiadkę artystki Anię Matejko. Tekst "z sukni" zyskał drugie wcielenie. Został opublikowany w książce "Smaki i dotyki" wydanej jednocześnie z powieścią "W powietrzu".  Wystawa jest więc wspólnym, interdyscyplinarnym wystąpieniem trzech kobiet i dziewczynki zaprojektowanym przez Agatę Zbylut. Jest polifoniczną opowieścią o odczuciach i pragnieniach. Formy wizualne uzupełnia tekst i dźwięk. Wystawa jest potencjalną sytuacją spełnienia marzenia o uczestnictwie i awansie kobiet w instytucjach kościelnych.

Artystka, projektując swoją suknię, odwołała się do materiałów i kolorów szat kardynalskich. Wywodzą się one z historycznych ubiorów Cesarstwa Rzymskiego i Bizantyjskiego. Strój ceremonialny cesarza rzymskiego składał się z purpurowej tuniki, złocistego płaszcza i sztywnego wierzchniego odzienia – trubei haftowanej złotem i wysadzanej drogimi kamieniami. W Oranżerii pojawia się ponadto jeszcze jedna suknia, uszyta z szalików klubów piłkarskich, której komplementarnym elementem są świetlne instalacje - hasła znalezione w internecie, wybrane przez autorkę i prezentowane w Galerii Kaplica.

Mieszanie przez autorkę różnych kodów kulturowych, sfery profanum i sacrum, wplatanie wątków feministycznych daje bardzo estetycznie pociągający efekt.

W panelu dyskusyjnym wezmą udział: pisarka Inga Iwasiów, krytyczka sztuki Monika Małkowska i szef katedry mody na Wydziale Wzornictwa warszawskiego ASP Janusz Noniewicz. Będą szukali odpowiedzi m.in. na pytania: czym jest współczesny feminizm, czy widać go we współczesnej modzie i co mają do tego szalikowcy?