Komunikacja w Radomiu.Tramwaj, czy buspasy?

19 lutego 2015
Albo tramwaj, albo wydzielenie buspasów i wprowadzenie komunikacji autobusowej do centrum, ewentualnie rozbudowa dróg rowerowych – takie propozycje dotyczące miejskiego transportu w Radomiu zawiera dokument przygotowany przez Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Komunikacji z Krakowa.

 

Tramwaj to kosztowna inwstycja, więc może nowoczesny autobus?Raport "Zintegrowany system transportu zbiorowego w Radomskim Obszarze Funkcjonalnym" przygotowano na zamówienie Miejskiej Pracowni Urbanistycznej. Najważniejszą konkluzją dokumentu jest sugestia, że w Radomiu musimy całkowicie zmienić filozofię transportu zbiorowego.

 

Krakowscy eksperci zaproponowali cztery warianty rozwiązań.

 

Wariant 1 zakłada brak istotnych zmian w systemie transportu zbiorowego, czyli pozostawienie obsługi komunikacją autobusową na obecnym poziomie, z ewentualnymi drobnymi korektami w organizacji ruchu, przy jednoczesnym rozwoju sieci drogowej: ukończenie drogi ekspresowej S7, jako obejścia zachodniego miasta i dalej w kierunku Krakowa, ukończenie obwodnicy południowej, budowę trasy NS, przedłużenie ul. Czarnoleskiej do obwodnicy południowej, ukończenie ul. Nowomłodzianowskiej, rozbudowę ul. Mieszka I (budowę wlotu zachodniego do Radomia oraz obejmujący przełożenie DW 740, rozbudowę al. Zwolińskiego, al. Wojska Polskiego oraz al. Żółkiewskiego, budowę obwodnicy Skaryszewa.

 

Zaplanowane inwestycje – stwierdzają eksperci – wprawdzie pomogą w przemieszczaniu się samochodem, w szczególności w podróżach północ - południe, dzięki wysokiej klasie dróg, ale zachęcają jednocześnie do korzystania właśnie z samochodu.

 

Wariant 2 z kolei przewiduje „kompleksową zmianę systemu transportu zbiorowego w Radomiu poprzez stworzenie od podstaw pod systemu tramwaju klasycznego o parametrach tramwaju "szybkiego", czyli z pełnym priorytetem w ruchu na skrzyżowaniach oraz ewentualnym krzyżowaniem się z istniejącą infrastrukturą drogową w innym poziomie”.

 

Autorzy opracowania wskazują, że zaletą tramwajów jest ich pojemność i komfort jazdy, a także metropolitarny charakter, jaki nadają miastu, ale wadą – wysoka cena (budowa torowisk, zakup – jednorazowy – taboru, budowa zajezdni technicznej). Dlatego zastanawiają się, czy lepszym rozwiązaniem nie będzie usprawnienie komunikacji autobusowej, wraz z wydzieleniem specjalnych bus pasów, w newralgicznych miejscach, gdzie dochodzi do korkowania miasta. Przewiduje to:

 

Wariant 3, który zakłada rozwój systemu transportu zbiorowego w oparciu o istniejącą sieć autobusową, jednak wprowadzoną w korytarze wysokiej jakości obsługiwane taborem zero- lub niskoemisyjnym (np. elektrycznym, CNG lub LNG). Specjaliści z Krakowa wyjaśniają, że „Założenia dla wariantu trzeciego obejmują: przebudowę infrastruktury ulicznej w celu separacji pasów ruchu dla autobusów od ruchu ogólnego, etapowo lub w ramach jednego przedsięwzięcia budowę wysokiej jakości infrastruktury przystankowej, jednolitej we wszystkich korytarzach, z peronami umożliwiającymi wsiadanie i wysiadanie z jednego poziomu, wybór operatora obsługującego linie autobusowe przebiegające przez korytarze, który zapewni flotę nowych, wysokopojemnych, niskopodłogowych pojazdów zasilanych czystym paliwem (CNG, LNG lub elektryczne), budowę zintegrowanych węzłów centralnych DWORZEC oraz FOCHA, umożliwiających wygodną przesiadkę pomiędzy liniami autobusowymi w centrum miasta, budowę zintegrowanych węzłów granicznych POŁUDNIE, PÓŁNOC - MICHAŁÓW, WSCHÓD - GOŁĘBIÓW, ZACHÓD -PRZYTYCKA oraz ewentualnie KIELECKA oraz w przypadku węzła zachodniego i południowego we współpracy z PKP PLK peronów przystanku kolejowego".

 

Docelowy system linni tramwajowych wskazanych przez stronę społecznąEksperci podkreślają, że wprowadzenie wariantu 3 wymaga zmian tras linii autobusowych, zwłaszcza priorytetowej „siódemki” i „dziewiątki”.”Bardzo ważnym założeniem jest, aby linie priorytetowe utrzymały obecne częstotliwości, lub nawet je zwiększyły, celem optymalizacji systemu przesiadek w centrum. Pasażer nie powinien oczekiwać na przystanku dłużej niż 5 minut".

 

Kolejną kluczową zasadą powinno być "dążenie do obsługi korytarzy wysokiej jakości wyłącznie taborem do tego dedykowanym, a więc nowym, specjalnie zaprojektowanym, czystym ekologicznie. Taki bezwzględnie powinien być przeznaczony dla obsługi wszystkich linii priorytetowych, docelowo również linii podstawowych i uzupełniających wjeżdżających do korytarza odcinkowo” - uzasadniają autorzy opracowania.

 

2Krakowscy eksperci wskazują także, iż „Niezmiernie ważne jest oddzielenie, w szczególności na odcinkach cechujących się zatłoczeniem, pasów ruchu dla autobusów od pasów ruchu ogólnego. Zazwyczaj separowana jest centralna część ulicy, na przykład wykorzystując do tego pas dzielący, ale także wewnętrzne pasy ruchu ogólnego. Separacja może również polegać na wydzieleniu niezależnego korytarza dla autobusów, odcinkowo lub przy przejściu przez zatłoczone skrzyżowania.

 

W wariancie 3 zaproponowano takie rozwiązania na przykład w rejonie skrzyżowania ul. Kieleckiej i Przytyckiej oraz Okulickiego i Limanowskiego.

 

Wariant 4 wskazuje na rezygnację z wdrożenia nowego systemu transportu zbiorowego w Radomiu, na rzecz kompleksowego rozwoju systemu dróg rowerowych z infrastrukturą towarzyszącą lub realizację systemu dróg rowerowych równolegle do pozostałych wariantów.

 

„Zintegrowany system transportu zbiorowego w Radomskim Obszarze Funkcjonalnym (ROF)” wraz z prognozą oddziaływania na środowisko jest dostępny (do 12 marca) w siedzibie Miejskiej Pracowni Urbanistycznej, ul. Żeromskiego 53, IV piętro, sala konferencyjna, od poniedziałku do piątku w godz. od 8 do 15 oraz na stronach internetowych: http://rof.mpu.radom.pl/ oraz http://bip.radom.pl/.

 

Dyskusja publiczna nad przyjętymi w projekcie dokumentu rozwiązaniami odbędzie się 4 marca o godz. 14 w siedzibie MPU, ul. Żeromskiego 53, IV piętro, sala konferencyjna. W tym samym dniu od godz. 10 do godz. 14 będzie trwał dyżur ekspertów. 

 

(bdb)

 

Materiały graficzne: MPU