
Natomiast najbliższa ekspozycja (otwarcie 11 stycznia o godz. 12), która przyjedzie do Radomia z Muzeum Archeologicznego, nosi tytuł ”Każdy krok zostawia ślad”i przedstawia historię obuwia. Muzeum w Gdańsku od przeszło trzydziestu lat prowadzi badania wykopaliskowe w obrębie historycznej części Gdańska. W wyniku tych prac do magazynów muzeum trafiły tysiące zabytków, w tym również wykonanych ze skóry. Lokalne, specyficzne warunki glebowe (duża wilgotność, przy jednoczesnym braku dostępu tlenu) sprzyjają doskonałemu zachowaniu tego typu wyrobów.
Blisko 90 procent pozyskiwanych zabytków skórzanych stanowią buty i odpady po ich produkcji. Dzięki kompleksowemu programowi konserwacji i rekonstrukcji obuwia historycznego realizowanemu od przeszło 15 lat przez muzeum, udało się zgromadzić unikatową w skali Europy największą w Polsce kolekcję butów, która w pełni odzwierciedla zmiany, jakie następowały w rzemiośle szewskim i modzie europejskiej przez 600 lat.
Kolejna wystawa ”Skarby i tajemnice Piotrówki” pokaże wyniki najnowszych badań prowadzonych przez archeologów na terenie dawnego grodu. Inna ekspozycja ukaże rezultaty badań archeologicznych prowadzonych na Wośnikach przez zmarłego niedawno Wojciecha Twardowskiego. Otwarcie wystawy połączone będzie z wieczorem wspomnień o znanym archeologu.
Widzów zaprasza też poszerzona Galeria Malarstwa Polskiego XIX i XX wieku. Zaprezentowane zostaną niepokazywane dotąd dzieła Józefa Chełmońskiego, Jana Stanisławskiego, Wojciecha Weissa, Zbigniewa Pronaszki i Stanisława Ignacego Witkiewicza.
Muzeum zaprasza również na noworoczny cykl koncertów "Do muzeum przybywajcie!" (pierwszy 7 stycznia) a także wykładów (pierwszy 28 stycznia). W ferie muzeum zaprasza uczniów na warsztaty i prelekcje.
Szczegółowy program koncertów, wykładów i zajęć w czasie ferii podany będzie na stronie muzeum: www.muzeum.edu.pl