Koronawirus. Potrzeby szpitali są ogromne. Liczy się każda pomoc
27 marca 2020
W szpitalu na Józefowie nie ma oddziału zakaźnego, ale godnie z decyzją wojewody ma on obowiązek pozostania w podwyższonej gotowości, tak aby mógł przyjąć pacjentów w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego. A sprzętu niezbędnego do walki z epidemią oraz środków ochrony osobistej dla personelu jest ciągle za mało.
O wsparcie placówka poprosiła urząd marszałkowski. - W naszym wniosku znalazło się m.in. 5 respiratorów wysokiej klasy z nebulizatorem, 5 respiratorów z turbiną, respirator transportowy,
5 urządzeń do dekontaminacji pomieszczeń wraz z zestawem środków biobójczych, 20 tys. masek chirurgicznych, 2 tys. kombinezonów ochronnych, 5,5 tys. masek o klasie filtra FFP3/FFP2, 500 sztuk przyłbic, 2 tys. gogli ochronnych, płyny do dezynfekcji rąk czy rękawiczki jednorazowe wylicza rzeczniczka Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego Karolina Gajewska.
Placówce pomagają też - na różne sposoby - osoby prywatne, przedsiębiorcy, organizacje pozarządowe. - Trafiła do nas pokaźna dostawa środków ochrony osobistej od jednego z przedsiębiorców z regionu. Otrzymaliśmy w darze 10 tys. rękawiczek jednorazowych, 1,8 tys. sztuk maseczek ochronnych i płyny do dezynfekcji rąk. Dostaliśmy także 25 pięciolitrowych płynów do dezynfekcji oraz spory zapas ręczników papierowych od firmy Khap - wymienia rzeczniczka.
Wokół potrzeb szpitala tworzy się wiele inicjatyw. Lecznicę wspierają pacjenci z Kliniki Psychiatrii Sądowej Instytutu Psychologii i Neurologii w Warszawie, którzy w ramach zajęć
terapeutycznych szyją maski. Na rzecz zbiórki środków ochrony osobistej aktywnie działa radomianka Agata Nowicka, która poprzez grupę utworzoną na Facebook'u, zbiera maski, płyny do dezynfekcji, rękawiczki. Na szpitalne oddziały trafiają również maseczki uszyte przez inne radomskie krawcowe oraz morsów zrzeszonych w Ekipie Lodowcowej z Chlewisk. Ciepłe posiłki przywożą radomskie restauracje, które działają w ramach akcji #posiłekdlalekarza. - Otrzymujemy również ogromne wsparcie od kibiców RKS Radomiak, którzy dostarczyli nam m.in. artykuły spożywcze, gogle, rękawiczki jednorazowe. Dostaliśmy też maski uszyte przez Stowarzyszenie Przyjaciół Młodocina Większego i Osób Niepełnosprawnych "Pozytywni" - cieszy się Gajewska.
Szpital uruchomił specjalne konto bankowe, na które można wpłacać dobrowolne datki na rzecz pomocy. - Całość zebranych funduszy zostanie przeznaczona na zakup
niezbędnych materiałów ochrony osobistej tzn. masek, kombinezonów, przyłbic, gogli ochronnych, środków do dezynfekcji rąk i powierzchni oraz aparatury medycznej (w tym respiratorów).
Przyjmiemy każdą formę pomocy - podkreś rzeczniczka MSS. Prosi też o darowizny rzeczowe. Wszystkim ludziom dobrej woli w imieniu szpitala bardzo dziękuje. - Wsparcie z ich strony w tym trudnym czasie jest dla personelu naszego szpitala bardzo ważne i mobilizuje do walki z epidemią. Jesteśmy ogromnie za to wdzięczni - zapewnia.
Dobrowolne datki należy wpłacać na konto bankowe Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego sp. z o.o., ul. J. Aleksandrowicza 5, 26-617 Radom, w opisie przelewu trzeba określić przeznaczenie:„na przeciwdziałanie COVID-19"; nr konta bankowego: 85 1240 5703 1111 0000 4903 1548.
Specjalny rachunek bankowy, na który można wpłacać dobrowolne datki na walkę z koronawirusem uruchomił także radomski urząd miejski. Wpłat można dokonywać na rachunek: 14 1240 3259 1111 0010 2583 6614.
kat, bdb