Cykl „Pracownie – Konfrontacje” w Łaźni. Wernisaż wstawy Doroty Sak online

23 kwietnia 2021

Łaźnia zaprasza dzisiaj, 23 kwietnia o godz. 19 na kolejną edycję wystaw w ramach cyklu: „Pracownie – Konfrontacje”, którego głównym założeniem jest badanie zależności, relacji prezentowanych artystów. W tegorocznej edycji prezentowane są dwie twórcze kobiety: Hanna Wojdała-Markowska oraz Dorota Sak. Wernisaż online na kanale YouTube oraz na Facebooku.

 

 

Artystki mają za sobą 30 lat pracy twórczej, a ich znajomość miała początek na studiach w Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. W pierwszej części wystawy będzie można obejrzeć prace Doroty Sak.

Ekspozycja "Helplessness" zaaranżowana w galerii Łaźnia prezentuje obiekty powstałe w 2021 roku, jak również obrazy z wcześniejszych okresów twórczości autorki, m.in. cyklów: "Rytmy czasu", "Synapsy", "Ogrody", "Stado", "Powidoki". Obiekt "Gwiezdny pył" otwiera nowy rozdział w twórczości autorki. Temat szeroko rozumianej ludzkiej bezradności staje się motywem przewodnim jej działań. Punktem wyjścia do stworzenia obiektu był obraz namalowany na przełomie roku 2020 i 2021 - dwóch pandemicznych lat, które zachwiały ludzką kondycją. Autorka zmultiplikowała komputerowo swój własny obraz i wydrukowała go w formie tkaniny, tworząc w ten sposób płaszczyznę - tło dla 100 rąk wtapiających się w abstrakcyjną przestrzeń. Zawieszeni gdzieś w kosmicznej sferze borykamy się z codziennymi problemami związanymi z ludzką egzystencją. Przemieszczamy się w poszukiwaniu „lepszego”, „nowego”, ulegamy płynnej tożsamości. Podważamy zastane reguły, tworzymy sztuczną inteligencję, w sidła której sami powoli wpadamy. Wielka kosmiczna przestrzeń wchłania nas niezauważalnie. 

Film stworzony przez sztuczną inteligencję

Na wystawie autorka prezentuje również film "My story" stworzony w głównej mierze przez aplikację Movie Creator, którą zupełnie przez przypadek odkryła w swoim smartfonie. Film powstał zanim autorka zorientowała się jak działa aplikacja. Stąd w dużej mierze jego twórcą jest sztuczna inteligencja. Nawet tytuł dobrany został w sposób przypadkowy. Dorota Sak zaakceptowała działania aplikacji, zmieniając jedynie muzykę. Rozpikselowanie obrazu w trakcie zmiany kadru podkreśla jakim zmianom podlegamy jako ludzkość, w którą stronę zmierzamy. Jeszcze wraca naturalny kształt, ale czy nie stajemy się powoli uporządkowanym konstruktem kwadratów?

Tkanina drukowana "Help" powstała poprzez kolejne filtrowanie w programach komputerowych obiektu "Gwiezdny pył". Motyw powtarzającej się ręki tworzy kształt dłoni. Ekspresja i skala przedstawienia nadają monumentalny charakter i podkreślają przesłanie obrazu.

Cykl malowany od 2005 roku

„...Rytmy czasu" to cykl malowany od 2005 roku do dzisiaj. Obrazy z tej serii nawiązują do zjawiska przemijalności, ale też odkrywania śladów przeszłości, ich wpływu i podobieństwa na teraźniejszość. Bezpośrednią inspiracją do powstania obrazów były fragmenty fresków i dekoracji ściennych w soborze sofijskim w Kijowie, który artystka miała możliwość zobaczyć podczas pobytu w tym mieście. Zauroczenie kolorem, światłem, mistyką wypełniającą wnętrze świątyni dało impuls do pracy.

Innym prezentowanym cyklem są obrazy pt. "Ogrody. Jesień", dla którego charakterystyczne jest wykorzystanie ciepłej kolorystyki nawiązującej do tej pory roku. 

„Synapsy” to również zestaw obrazów, który dominuje migotaniem, ukazując formy i kształty niczym spod mikroskopu.

W obrazach Doroty Sak korelacja barw, oddziaływania kształtów i kolorów na siebie ma ogromne znaczenie. Technika malowania obrazów opracowana przez artystkę opiera się na wykorzystywaniu narzędzi, które z pozoru nie są przeznaczone do malowania obrazów. Są to m.in. wałki, szablony. Wykorzystując je nakłada kolejne wzory, kształty operując barwami, dzięki czemu tworzy niezwykłe obrazy prowokujące do kontemplacji.

Dorota Sak - profesor w Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Od 1990 roku pracuje w macierzystej uczelni. Prowadzi Pracownię Kształtowania Formy Ubioru. Od 2012 do 2016 roku była kierownikiem Katedry Ubioru w ASP w Łodzi. Organizatorka i uczestniczka międzynarodowych konferencji i projektów artystycznych. W latach 2003 – 2010 tutor w programie Gaude Polonia. Współpracuje z Lwowską Narodową Akademią Sztuki we Lwowie i Akademią Sztuk Pięknych w Wilnie, gdzie prowadziła zajęcia w ramach programu Erasmus+ . Twórczość w zakresie sztuki włókna, projektowania ubioru, malarstwa. Prace prezentuje na licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i zagranicą.

Tags