Kurtki męskie skórzane – kto wprowadził je do mody? Poznaj genezę ponadczasowych modeli!

30 stycznia 2023

Wiedziałeś, że historia skórzanych kurtek sięga aż do początku XX wieku? Szturmem wdarły się do świata mody i zyskały popularność na całym świecie. Dziś takie domy mody jak Hugo Boss czy Marc Jacobs mają je w swoich kolekcjach. Przeczytaj artykuł, a dowiesz się jak powstały kultowe modele!

 

 

Pilotka – tak zaczęła się historia skórzanej kurtki

Kurtki skórzane powstały na początku XX wieku na potrzeby wojsk biorących udział w I wojnie światowej. Nosili je piloci w Stanach Zjednoczonych, którzy latali w maszynach z otwartymi kokpitami. Trudne warunki atmosferyczne sprawiły, że potrzebowali wyjątkowo trwałej odzieży, która będzie dobrze zatrzymywała ciepło. Pierwszym uniformem pilotów były skórzane płaszcze produkowane ze skóry zwierzęcej, wszystkie były w kolorze brązowym. Sięgały aż do ud i były wiązane w pasie.

Długie płaszcze nie były zbyt praktyczne, więc wkrótce zaprojektowano dla pilotów nowy model – kurtki sięgające do bioder. Nowością było wyposażenie ich w owczą wełnę na poszewce i ocieplane kołnierze, co w tamtych czasach rzadko się zdarzało. Zapinało się je na guziki, a kołnierz można było zawiązać wokół szyi. Tak powstał kultowy model kurtki pilotki.     

 

Męska skórzana kurtka pilotka

 

Bomberka – inspiracja baseballem

Po II wojnie światowej cały czas pracowano nad ulepszeniem kurtek dla pilotów bombowców. Owocem tej pracy był model, który znamy dziś jako bomberkę. Postanowiono dostosować kurtkę do nowych potrzeb – była lżejsza, nie miała grubej warstwy futra, dzięki czemu stała się bardziej praktyczna. Wkrótce zrezygnowano ze skórzanego materiału i zastąpiono sztucznym nylonem, który był wyjątkowo trwały i dobrze odprowadzał wilgoć. Model bomberki, który znamy dziś, ma charakterystyczne ściągacze na rękawach i w pasie, dzięki czemu sprawdza się świetnie jako kurtka przejściowa. Krój jest inspirowany kultowymi kurtkami baseballowymi.

 

Męska skórzana kurtka bomberka

Ramoneska – rockowa kurtka z motocyklowym rodowodem

Ramoneska powstała w 1928 roku jako kurtka dla motocyklistów. Została stworzona przez Irvinga Schotta. W latach 60. i 70. XX wieku stała się popularna także wśród subkultury rockowej i metalowej. Rozsławiły ją także gwiazdy kina tamtego okresu jak Marlon Brando. Nazwa ramoneska wzięła się od zespołu Ramones, który był wtedy na topie. Te kurtki miały swoje unikalne cechy jak podwójne klapy, przesunięty na bok zamek błyskawiczny i dodatkowy pasek na dole. Jeśli rozglądasz się za podobnymi modelami kurtek skórzanych męskich, zajrzyj np. na stronę: https://www.denley.pl/pol_m_Odziez-meska_Kurtki-meskie_Kurtki-skorzane-357.html.

 

Café Racer, czyli nowa odsłona ramoneski

 

Café racer to skórzana kurtka, której nazwa wywodzi się od brytyjskich entuzjastów motocykli, którzy ścigali się od kawiarni do kawiarni. Model rozsławiony przez Marlona Brando uproszczono, aby był bardziej użytkowy i praktyczny dla motocyklistów, w ten sposób w latach 60. XX wieku powstał café racer. Ta kurtka, w przeciwieństwie do ramoneski, ma kołnierz typu stójka i proste zapięcie. Na początku najbardziej popularne były czarne café racery, jednak w latach 90. powstały nowe designy – kolorowe, z naszywkami, o bardziej sportowym wyglądzie. Dziś markowe kurtki skórzane męskie w fasonie café racer należą do kanonu mody – taką samą nosił Tony Stark w Iron Manie!

Męska kurtka café racer

Kurtki skórzane były chętnie noszone przez wielkie gwiazdy kina i muzyki, którym towarzyszył wizerunek twardziela. Ten kultowy element garderoby na przestrzeni lat ewoluował i powstały nowe fasony – teraz możesz kupić męską skórzaną kurtkę z kapturem albo model z ćwiekami. Jedno jest pewne, czarna męska skórzana kurtka doda pazura każdej stylizacji!

Tags