Mniej przestępstw, więcej wypadków

10 stycznia 2008
Mniej przestępstw, wykryty co drugi sprawca rozbojów i wymuszeń, dramatyczna statystyka wypadków drogowych - radomska policja podsumowała ubiegły rok swojej pracy. Andrzej Chaniecki

W 2007 roku w Radomiu i powiecie popełniono 10 tys. 940 przestępstw, mniej o 2147 niż w 2006r. W samym Radomiu było ich 7 tys.962, mniej o 1397 niż rok wcześniej. Przestępstw kryminalnych było w Radomiu 5 tys. 687, mniej o 1331 niż w roku 2006. - Wśród 17 największych miast w Polsce Radom zajmuje trzecie miejsce pod względem zagrożenia tymi przestępstwami i ma szóste pod względem wykrywalności - wyjaśnia komendant miejski policji Andrzej Chaniecki.

Szefa radomskich policjantów najbardziej cieszy to, że co drugi sprawca rozboju i wymuszenia rozbójniczego jest przez funkcjonariuszy wykrywany. Takich przestępstw było w 2006 r. w Radomiu 416, o 117 mniej niż rok wcześniej, tutaj wskaźnik wykrywalności wzrósł o ponad 10 proc. - Ale nie jestem z tego wyniku jeszcze zadowolony, w innych miastach jest jeszcze lepiej - podkreśla Chaniecki.

Dobrą pozycję w rankingu krajowym ma też radomska KMP jeśli chodzi o wykrywalność kradzieży i kradzieży z włamaniem, kradzieży samochodów. - W tej ostatniej odnajdujemy zlodziei w ponad 80 proc. przypadków - zapewnia Chaniecki.

Smutna statystyka dotyczy wypadków drogowych. Wprawdzie w powiecie było ich tyle samo, co w 2006 roku, ale w samym Radomiu o 22 więcej (czyli 337). Zginęły w nich 62 osoby (o 41 więcej niż rok wcześniej), 714 zostało rannych. - To bardzo niepokoi, dlatego zaleciłem, by maksymalnie karać za najczęściej popełniane wykroczenia: nadmierną prędkość, nieprawidłowe wyprzedzanie, nieprzestrzeganie pierwszeństwa przejazdu, omijanie pojazdu, który zatrzymał się, by przepuścić pieszych - wylicza komendant.

Jednak Andrzej Chaniecki zaznacza, że nie jest zwolennikiem stosowania wyłącznie metod represyjnych. Zapewnia, że chętnie spotyka się i rozmawia z radomianami, przyjmuje ich u siebie i wyjaśnia sporne kwestie, czyta listy, w tym korespondencje mailową. - Można do mnie dzwonić od godz. 6 do 22 , jestem do dyspozycji - zapewnia. Zdaje sobie bowiem sprawę, że poczucie bezpieczeństwa mieszkańców nie jest i nie musi być zbieżne z obrazem, jaki wynika ze statystyk.