Magistrat będzie korzystał ze sztucznej inteligencji. Pomogą naukowcy z Uniwersytetu Radomskiego

11 marca 2024

Uniwersytet Radomski im Kazimierza Pułaskiego i Urząd Miejski w Radomiu będą współpracować w zakresie wykorzystania sztucznej inteligencji w administracji. Strony podpisały dzisiaj umowę określającą szczegóły nawiązanego kontaktu.

 

Na uczelni działa już Centrum Technologii Cyfryzacji (fot. Łukasz Wójcik/UM Radom)

 

Zarówno prezydent Radosław Witkowski, jak i rektor uniwersytetu prof. Sławomir Bukowski podkreślają, że teraz doszło do sformalizowania rozmów, które prowadzili obaj od jakiegoś czasu. - Rozmawialiśmy jak można wykorzystać projekty realizowane na uczelni z dziedziny sztucznej inteligencji w rozwoju i zmian w naszym mieście - wyjaśnia prezydent.  Zdradził, że sam korzysta już z AI przy szlifowaniu języka obcego. - Jestem naprawdę zadowolony z tej aplikacji - przyznał. Jego zdaniem, należy połączyć i wykorzystać siły i zasoby, jakimi dysponuje uniwersytet, aby wykorzystać sztuczną inteligencję na rzecz zmian w Radomiu. - Będziemy jako miasto mogli korzystać z tego, co zostanie wypracowane na uczelni. Bo nowoczesne miasto, to miasto nowoczesnych uczelni - wyjaśniał prezydent.

Niedawno na UR otwarto Centrum Technologii Cyfryzacji, które kształci studentów również w zakresie sztucznej inteligencji. - Nasze laboratoria mają również aspekt badawczy, a badania dadzą wyniki, które będziemy mogli zastosować zgodnie z tym porozumieniem dla rozwoju Radomia - wyjaśnia rektor uniwersytetu. Chodzi m.in. o usprawnienie funkcjonowania urzędu, całej gminy, procesu podejmowania decyzji. 

Wiceprezydent Katarzyna Kalinowska uważa, że wykorzystanie sztucznej inteligencji w edukacji jest bardzo obiecujące. - Możemy np. obserwować przepływy uczniów pomiędzy szkołami, a w przypadku niżu demograficznego możemy już na etapie prognozy zaplanować ilość oddziałów, czy wręcz na nowo modyfikować, formułować siatkę szkół podstawowych -  tłumaczy wiceprezydent Kalinowska.

bdb

 

Tags