Centrum Integracji Cudzoziemców nie powstanie w Radomiu. Po licznych protestach samorząd województwa wycofuje się z pomysłu
Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej w Warszawie poinformowało, że planowane w Radomiu, Płocku, Ciechanowie, Siedlcach i Ostrołęce centra integracji cudzoziemców nie będą organizowane. To efekt m.in. protestów mieszkańców oraz organizacji prawicowych.

W Radomiu pod budynkiem, gdzie miał powstać CIC, wraz z parlamentarzystami i radnymi PiS protestował były premier Mateusz Morawiecki (fot. Mateusz Palka)
- Nadal integracja społeczna we współpracy z organizacjami pozarządowymi, ale już tylko w Warszawie – to najnowsza koncepcja prowadzenia projektu „Mazowieckie Mosty Międzykulturowe” - wyjaśnia rzeczniczka MCPS w Warszawie Hanna Maliszewska.
Jak już pisaliśmy, CIC w Radomiu miał powstać do końca czerwca w wynajętym lokalu przy ul. Wolność. Planowano, że będzie pracować tam kilka osób delegowanych przez Urząd Wojewódzki i Urząd Marszałkowski, które będą m.in. udzielać informacji, organizować lekcje polskiego, zajęcia edukacyjne i integracyjne dla legalnie przebywających w Polsce cudzoziemców. Jednak przeciwko powstaniu CIC protestowali mieszkańcy, parlamentarzyści, radni Prawa i Sprawiedliwości i aktywiści skupieni wokół Konfederacji. Nie przekonywały ich argumenty, że CIC nie staną się ani "ośrodkami", ani noclegowniami dla obcokrajowców.
MCPS przyznaje, że to intensywne protesty grup i organizacji społecznych sprawiły, że wzrosło negatywne nastawienie wobec cudzoziemców, szczególnie osób z Bliskiego Wschodu i Ukrainy. - Pojawiła się wyraźna niechęć do zrozumienia założeń projektu. Dodatkowo, decyzje samorządów innych województw, w tym wycofanie się m.in. małopolskiego czy łódzkiego z realizacji projektu w ramach środków FAMI, sprawiły, że kształt mazowieckiego projektu uległ zmianom - tłumaczy Hanna Maliszewska.
Tylko w Warszawie
Zgodnie z najnowszą koncepcją, zaakceptowaną przez zarząd województwa oraz Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, usługi informacyjne i doradcze prowadzone będą w Warszawie. To tu w ramach MCPS istnieje już biuro, z którego usług obcokrajowcy mogą skorzystać zarówno stacjonarnie, jak i zdalnie.
– Nasze zadania w tej kwestii nie zmieniają się – nadal będziemy integrować społecznie, zapewniać informację niezbędną do tego, by obcokrajowcy mogli się odnaleźć w polskich realiach. Wciąż w planach jest edukacja i informacja międzykulturowa dla kadr pomocy społecznej czy pracowników oświaty. Zmienia się nieco sposób działania – będzie można z tego skorzystać stacjonarnie w Warszawie oraz zdalnie z innych części Mazowsza – wyjaśnia dyrektor MCPS Aleksander Kornatowski.
Projekt finansowany ze środków europejskich prowadzony będzie przez Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej w partnerstwie z wybranym wcześniej konsorcjum organizacji pozarządowych.
Infolinia dla całego województwa
Zamiast otwierania punktów w byłych miastach wojewódzkich, projekt skupi się na jednym biurze w Warszawie oraz działaniach zdalnych, takich jak infolinia obejmująca całe województwo.
Pracownicy biura będą udzielać niezbędnych informacji – zwłaszcza dotyczących porządku administracyjnego w naszym kraju i dostępu do usług publicznych. W ramach działań prowadzone będą również kursy języka polskiego.
Organizacje pozarządowe – jako partnerzy projektu – będą m.in. prowadzić kursy adaptacyjno-orientacyjne, które przybliżą obcokrajowcom historię Polski i nasze tradycje oraz zwyczaje. Wprowadzą też w realia polskiej administracji, gospodarki oraz społeczeństwa. W ramach ich zadań planowane jest zwiększenie zakresu specjalistycznego wsparcia świadczonego w siedzibach organizacji.
Bożena Dobrzyńska