Rewolucja na placu

4 lutego 2008
Plac przed gmachem byłego Urzędu Wojewódzkiego ma być w tym roku gruntownie przebudowany. - To dokończenie modernizacji całego deptaka - zapewnia magistrat i przekonuje, że po zakończeniu prac miejsce to wyraźnie zyska na atrakcyjności. Dziś mamy taki plac

Koncepcję zagospodarowania placu, którą przygotowała Miejska Pracownia Urbanistyczna, urząd prezentuje na internetowej stronie Radomia. - W tej chwili dobiegają prace nad ukończeniem tego projektu - informuje Ryszarda Kitowska z zespołu prasowego UM. Przypomina też, że w 2000 roku, gdy rozpoczęła się modernizacja deptaka, wojewoda nie zgodził się na wykonanie placu przed urzędem i dlatego projekt zrealizowany został tylko w pasie ulicy Żeromskiego. Poza tym w ciągu tych kilku lat zmieniło się otoczenie gmachu - w pobliżu jest pomnik Jana Kochanowskiego, niebawem w miejscu dawnej siedziby WKU gotowy będzie nowy budynek, a park Kościuszki zostanie zrewitalizowany. Projekt posadzki (kliknij aby powiększyć)

Magistrat przekonuje, że dziś plac sprawia wrażenie nieuporzadkowanego i nieukończonego. - Znajduje się tu asfaltowy podjazd, trawnik z kilkoma drzewami odgrodzony od nowej nawierzchni deptaka murkiem wykonanym w czasie okupacji - argumentują służby prezydenta. 

Jak ma wyglądać plac po przebudowie? Projekt przewiduje częściową likwidację trawnika i wykonanie nawierzchni placu przed urzędem oraz dwóch parkingów: w sąsiedztwie Łaźni przy ul. Słowackiego pomiędzy budynkiem urzędu a ul. Niedziałkowskiego i po zachodniej stronie urzędu. Nawierzchnia placu nawiązywać będzie rysunkiem i materiałem do już wykonanej nawierzchni pasażu. Będzie wykonana z kostki i płyt granitowych oraz kostki bazaltowej. Mają dominować wielkie płyty granitowe, wygodne dla spacerowiczów. Ułożone będą promieniście, a rozszerzające się pomiędzy nimi kliny wyłożone będą kostką granitową. - Kształt placu oparty na krzywej nawiązuje do istniejącego dawniej i obecnie podjazdu i do wykonanych na posadzce pasażu form kolistych wyróżnionych kolorem i sposobem ułożenia kostki oraz płyt - opisuje R. Kitowska. - Projektanci przewidzieli też oczko wodne w południowo-zachodniej części placu.Projekt zieleni (kliknij aby powiększyć)

Kitowska zaprzecza również, jakoby planowano zlikwidować zieleń przed budynkiem. - Projekt przewiduje wkomponowanie w posadzkę placu i w otoczenie parkingu przy ul. Niedziałkowskiego istniejących drzew i krzewów. Drzewa i krzewy kolidujące z rozwiązaniem lub znajdujące się na osi wejścia planuje się przesadzić w inne miejsce po zakończeniu sezonu wegetacyjnego lub usunąć. Teren zieleńca przy budynku urzędu proponuje się wzbogacić o nasadzenia magnolii stanowiących kompozycję barw narodowych oraz bylin i krzewów wzbogacających istniejącą zieleń. Przepiękny istniejący świerk srebrzysty pozostanie, a otoczy go cokolik - wylicza.

Architekci zaplanowali również połączenie trawników po zachodniej stronie placu i utworzenie jednego zieleńca z zachowaniem rosnących tam obecnie drzew. Ponadto, przybędzie przed gmachem kolejny trawnik. - Po modernizacji powierzchnia zielona wyniesie 1860 m kw. Obecnie to 2800 m kw. - podkreśla R. Kitowska.