O starym i nowym Radomiu

10 marca 2008

Film „Szkice radomskie” i wykłady, które przypomniały dzieje Radomia, złożyły się na promocję magazynu historycznego „Mówią wieki” w całości poświęconemu historii miasta. Frekwencja była bardzo duża



Frekwencja na otwartym dla wszystkich zainteresowanych spotkaniu W Resursie Obywatelskiej była ogromna. Przyszli uczniowie szkół średnich, nauczyciele, sympatycy i miłośnicy historii. Najwięcej było młodzieży. - To wzruszające, że widzę tu tak wielu młodych ludzi. To bardzo ważne, bo to nich właśnie skierowany jest magazyn „Mówią wieki”. Chcemy zainteresować was historią i jej bogactwami – mówił redaktor naczelny magazynu Jarosław Krawczyk. - Ukazujemy bardzo bogatą historię miasta od średniowiecza po „ścieżki zdrowia”, które miały miejsce za czasów Edwarda Gierka. Na ponad 100 stronach opisane są dzieje Radomia, zamieszczone fotografie zabytków – podkreśla Krawczyk.

O najdawniejszych dziejach Radomia opowiedział Przemysław Bednarczyk, Dariusz Kupisz przedstawił historię Radomia XVII-wiecznego, a Sebastian Piątkowski przypomniał czasy okupacji. Zaprezentowano również archiwalne zdjęcia i film „Szkice Radomskie”. Oprawę muzyczną zapewniły zespoły ze szkoły muzycznej, które zaprezentowały utwory z danych epok. Jest co poczytać w magazynie

W marcowym numerze czasopisma znalazły się artykuły na temat m.in: Unii Wileńsko-Radomskiej z 1401 roku, św. Kazimierza Królewicza – patrona Radomia, Sejmu radomskiego z 1505 roku i konstytucji Nihil Novi. Przeczytamy także o tym, jak potop szwedzki zalał Radom, o rewolucji z 1905 roku, Centralnym Okręgu Przemysłowym, konspiracji w latach 1939-1945 i wydarzeniach Czerwca ’76. Wszystkie artykuły ilustrowane są pięknymi zdjęciami.

Zeszytem o dziejach Radomia miesięcznik „Mówią Wieki” kontynuuje serię numerów poświęconych historii miast polskich. Do tej pory ukazały się publikacje o Toruniu, Tarnowie, Bielsku-Białej, Skierniewicach, Krakowie, Kielcach i regionie świętokrzyskim. W tym roku magazyn obchodzi 50-lecie powstania.

Magazyn „Mówią wieki” można kupić w radomskich kioskach.