Nie dla Radomia CPD?

25 kwietnia 2008
Centrum Przetwarzania Danych Ministerstwa Finansów może nie powstać w Radomiu. Sztandarowa dla miasta inwestycja ma konkurenta w Otwocku. Kto wygra, będzie wiadomo za pięć tygodni. Prezentacja projektu w listopadzie ub. roku


O tym, że ulokowanie CPD w Radomiu jest zagrożone, sugerował na poniedziałkowej sesji Rady Miejskiej prezydent Andrzej Kosztowniak. Wyjaśniał radnym, że bardzo niepokoi go milczenie resortu, który powinien już podjąć niektóre decyzje dotyczące inwestycji.

Powody podenerwowania prezydenta są zrozumiałe: inwestycja MF miała koszatować 150 mln zł i być finansowana z pieniędzy Unii Europejskiej. O jej lokalizacji w Radomiu zdecydował niezależny audyt wykonany przez firmę IBM Polska; spośród kilku miast konkurujących o serwerownię, do finału weszły dwie propozycje z Radomia i jedna z Otwocka. W listopadzie 2007 r. podczas oficjalnej konferencji, na której poinformowano o wyborze Radomia, dyrektor generalny w Ministerstwie Finansów Tadeusz Wydra tak zachwalał nasze miasto: - Radomska lokalizacja spełniła wszystkie wymagania. Oceniono tu bardzo wysoko klimat społeczny i życzliwość władz miasta dla tej inwestycji.

Konsekwencją tej decyzji było rozpisanie przetargów, wyłonienie wykonawców i zawarcie umów, m.in. na wykonanie dokumentacji projektowej. Miasto też nie zasypiało gruszek w popiele. - W październiku ubiegłego roku wprowadzilismy do planu wydatków inwestycyjnych na 2008r. zadanie „Budowa drogi dojazdowej od ul. Hodowlanej do centrum Przetwarzania Danych Ministerstwa Finansów”, które będzie kosztować milion złotych – wyjaśnia prezydent Andrzej Kosztowniak. - Ponadto po przekazaniu przez miasto nieruchomości do zasobu Skarbu Państwa Ministerstwo Finansów uzyskało - decyzją ministra spraw wewnętrznych i administracji, który przekazał  nieruchomość nieodpłatnie w trwały zarząd -  prawo dysponowania nieruchomością przy ul. Hodowlanej. Marek Wikiński

Próbę wyjaśnienia wstrzemięźliwości ministra finansów w sprawie radomskiej inwestycji podjął poseł Marek Wikiński (SLD). Rozmawiał na ten temat z podsekretarzem stanu w resorcie Andrzejem Parafianowiczem, który jest przewodniczącym komitetu sterującego informatyzacją ministerstwa. - Dowiedziałem się, że MF zleciło ekspertyzę porównawczą dwóch lokalizacji – w Radomiu i Otwocku, a jej wyniki mają być znane za dwa tygodnie - informuje poseł.

Jak dodaje Wikiński, zdaniem A. Parafianowicza Owtock ma zalety, których brakuje Radomiowi: bazę hotelową będącą własnością MF, sąsiedztwo siedziby ABW, dzięki czemu istnieje możliwość monitorowania i ochrony CPD. Pojawił się też argument co najmniej humorystyczny: działka w Otwocku jest piasczysta, a pod radomska płyną cieki wodne, które... niekorzystnie wpływałyby na przechowywane dane.

- Na bieżąco informuję pana prezydenta Kosztowniaka o moich rozmowach. Otrzymałem też zapewnienie od pani minister Ewy Kopacz, że będzie interweniować w sprawie CPD – dodaje Marek Wikiński. - Nie pozwólmy zabrać sobie tej inwestycji!

Pismo do ministra finansów w sprawie CPD wystosował także senator Wojciech Skurkiewicz (PiS).