I nauka, i artyzm

Radomska placówka sama posiada bogate zbiory numizmatyczne i papierów wartościowych, teraz - na czas wystawy - wzbogaciła je kolekcja Tomasza Staniszewskiego, z którym muzeum współpracuje. - Polskie papiery wartościowe, obligacje, listy zastawne, akcje obrazują dzieje rozwijającej się gospodarki, są przejawem działalności towarzystw kredytowych miejskich i ziemskich. To lekcja historii polskiej gospodarki - zapewnia kustosz wystawy Alicja Szymańska. - Ale można na te eksponaty patrzeć także oczami artystów, bo są często ich dziełem, jak projekt Józefa Mehofera z widokiem fabryki lokomotyw w Chrzanowie. Można się też zachwycać pieczęciami na akcjach, sposobami katalogowania...
Alicja Szymańska podkreśla również, że papiery wartościowe, ich historia są także przejawem wieliego patriotyzmu Polaków. - To państwo zaciągało u obywateli pożyczki, tak jak było to np. w przypadku pożyczki odrodzenia, a potem je obywatelom spłacało - mówi Szymańska.
Na wystawie znajdą się także tzw. radomiana. - Czyli papiery z drukarni Jana Kantego Trzebińskiego wyemitowane przez Towarzystwo Kredytowe Miejskie w Radomiu, Radomska Fabrykę Chemiczną, akcje Banku Przemysłowego Radomskiego - dodaje A. Szymańska. Nie zabraknie też afiszy reklamujących pożyczki, plakatów.
Współorganizatorem wystawy jest Izba Przemysłowo - Handlowa, a sponsoruje ją Bank Gospodarki Krajowej. Otwarcie w wewtorek (14 bm.) o godz. 12 w Muzeum Jacka Malczewskiego w Rynku.
(bdb)