Dwie lwowskie legendy
"Lwów 1918. Dwie legendy" - wystawa w Muzeum im. Jacka Malczewskiego opowie o niełatwej historii narodu polskiego i ukraińskiego, konflikcie zbrojnym o Lwów 1918 r. Pokaże, że oba kraje inaczej postrzegają i interpretują te walki.
Okazją do zorganizowania wystawy jest przypadająca na ten rok 90. rocznica walk o Lwów w 1918 r. Na ekspozycji zaprezentowane zostaną przede wszystkim eksponaty z polskich muzeów i archiwów: obrazy, grafiki, fotografie, afisze, odznaczenia oraz broń i mundury z okresu I wojny światowej. Będziemy mogli zobaczyć także liczne ukraińskie pamiątki, m.in. tryptyk Stanisława Batowskiego "Obrona Lwowa" i portret Tarasa Szewczenki pędzla Osipa Kuriłasa. Ten ostatni przez Ukraińców jest traktowany jak cenna relikwia. W czasie walk o Lwów modlili się do niego Strzelcy Siczowi. Odtworzona będzie również lwowska ulica ze scenerią walk.
- Ekspozycja zaprezentuje spojrzenie dwóch stron - polskiej i ukraińskiej - na te wydarzenia, pokaże, że historia jest plastyczna i obydwa kraje postrzegają wydarzenia z roku 1918 na swój sposób. Nie chcemy gloryfikować ani Polaków, ani Ukraińców - zapewnia dyrektor muzeum Adam Zieleziński.
Eksponaty pochodzą m.in. z Muzeum Narodowego Ukrainy, Lwowskiej Galerii Obrazów, Lwowskiego Muzeum Historycznego, Centralnego Archiwum Wojskowego w Warszawie, zbiorów własnych radomskiej placówki i prywatnych.
Wystawa "Lwów 1918. Dwie legendy" zostanie otwarta w piątek (28 bm.), o godz. 16, w Muzeum im. Jacka Malczewskiego.