Odsłaniają tajemnice zabytkowego kościółka

1 grudnia 2008
Malowidła w zabytkowym kościółku z Wolanowa stojącym na terenie Muzeum Wsi Radomskiej coraz bardziej widoczne. Benedyktyńska praca konserwatorów przynosi zaskakujące efekty. Św. Dorota patrzy ze stropu


Drewniany kościół pw. św. Doroty datowany jest na 1749 rok, w radomskim skansenie znajduje się od 1994 r. Już wtedy okazało się, że kryje on niezwykle ciekawe tajemnice. - Po przeprowadzeniu badań, tzw. odkrywek sondażowych stwierdzono, że pod warstwą polichromii istnieją malowidła, które powstały w drugiej połowie XVIII wieku – wyjaśnia Małgorzata Kwarcińska z MWR. Od tego czasu w kościółku niemal bez przerwy trwają prace konserwatorskie – usunięto warstwy malarskie pokrywające pierwotną polichromię i odsłonięto nowe fragmenty nieznanego wcześniej malarstwa.

Teraz konserwatorów czeka praca scalania wszystkich odkrytych elementów. - A jest ich aż 228. Do scalania posłużymy się ortofotoplanami, czyli cyfrowymi zdjęciami malowideł ściennych. Będzie to nawet nie rekonstrukcja, bo wiele fragmentów jest źle zachowanych, ale tworzenie prawie od nowa – podkreśla Kwarcińska.

Jednym z najciekawszych miejsc w kościółku jest malowidło na stropie świątyni. - Już w trakcie usuwania powłok malarskich powoli wyłaniały się elementy dekoracyjne – czerwone kwiaty z błękitnawymi listkami i balustrada z grubymi listkami. Pośrodku znajduje się kompozycja przedstawiająca patronkę kościoła, św. Dorotę, pośród obłoków i aniołów. Ustaliliśmy, że pochodzi ona z XIX wieku. Prawdopodobnie pod tą kompozycją istniała starsza, z XVIII wieku – wyjaśnia M. Kwarcińska.

Dotychczasowa konserwacja kosztowała około 500 tys. zł. - Ale to praca rozłożona na lata, jej finał przewidujemy w końcu przyszłego roku. Złożyliśmy wniosek do marszałka województwa mazowieckiego o dotację w 2009 roku kwotą 150 tys. zł – dodaje p.o. dyrektora Muzeum Wsi Radomskiej Robert Rutkowski.

Rekonstrukcją malowideł zajmuje się firma IN Plus Konserwacja Obiektów Zabytkowych z Krakowa.

(bdb)