Piotrówka jak Biskupin?

19 lutego 2009
Park archeologiczny na miarę Biskupina ma szanse powstać na radomskiej Piotrówce. Zdaniem specjalistów z Polskiej Akademii Nauk skansen mógłby być niewątpliwą atrakcją turystyczną miasta i jego wyróżnikiem. Piotrówka ma być wizytówką Radomia


Dziś w prezydent Radomia Andrzej Kosztowniak i dyrektor Instytutu Archeologii i Etnologii PAN prof. Andrzej Buko podpisali umowę o współpracy naukowej. - Grodzisko Piotrówka to modelowe miejsce na utworzenie takiego parku. Nawet bez badań archeologicznych można się zachwycić tym, co tam pozostało – przekonuje prof. Buko.

Dyrektor Instytutu tłumaczy, że na przykładzie Piotrówki można pokazać miasto takim jakie było u swych źródeł, ponieważ na tym obszarze zachowały się obiekty, które – jak podkreśla profesor „łatwo dają się ujawnić”. - Sprawiły to warunki środowiskowe – podmokły teren, który przyczynił się do zakonserwowania drewnianej zabudowy – tłumaczy. Zapewnia, że tego nie ma w innych miastach w Polsce. -  Imponujący jest obszar i to, że nie jest zabudowany. Nawet w Krakowie nie dało się odsłonić i pokazać grodu z IX wieku  – mówi. - Naszym celem jest udostępnienie społeczeństwu, turystom skansenu, który będzie pełnił funkcję edukacyjną i naukową. To może być pierwszy taki zrewaloryzowany obiekt w Polsce.Festyn archeologiczny na Piotrówce

Zdaniem naukowców z PAN, należy też wrócić do badań archeologicznych prowadzonych na Piotrówce po II wojnie światowej, ponieważ ich wyniki nieszczęśliwie nie zostały nigdzie opublikowane. Nie było też lidera, który byłby w stanie zająć się sprawą.

Dyrektor Buko zapewnia, że Piotrówka będzie jednym z priorytetów Instytutu w pracach badawczych. - Zamierzamy powołać w tym celu specjalny zespół i sciągnąć do Radomia elity badawcze, które będą tu obecne przez lata. Na początek, jeszcze w tym roku zorganizujemy seminarium, by przedstawić punkt wyjścia. Wyniki opublikujemy, by  m.in. mieszkańcy wiedzieli o co chodzi – wyjaśnia prof. Buko.

Z nawiązania współpracy z PAN bardzo jest zadowolony prezydent Andrzej Kosztowniak. - Wiążemy z nią bardzo duże nadzieje. Chcemy razem poprowadzić projekt kulturowy, który będzie jedną z wizytówek miasta. W tym roku planujemy przeprowadzenie rekonesansu archeologicznego, a pod koniec roku zapoznamy się z jego efektami. Przedstawimy je mieszkańcom i Radzie Miejskiej – mówi A. Kosztowniak.

Skansen archeologiczny ma być jednym z elementów projektowanego Parku „Dolina Mlecznej”. Władze miasta chcą by było to miejsce wypoczynku i rekreacji dla radomian i turystów.

Bożena Dobrzyńska