Basia razy osiem. Z awanturą

- Myślę, że samą atrakcją jest fakt, że w naszym przedstawieniu Basię grają jej rówieśniczki: w pierwszym akcie pojawia się kilkuletnia dziewczynka, która jest odpowiednikiem 5-letniej powieściowej Basi, a w drugim akcie, kiedy pokazujemy losy Basi po 10 latach, gra ją nastolatka. Warto zobaczyć, jak te młodziutkie osoby radzą sobie na scenie w zetknięciu z zawodowymi aktorami i publicznością – podkreśla reżyser przedstawienia Cezary Domagała.
Spektakl utrzymany jest w klimacie starej fotografii, starego kina. Podobnie – dodaje reżyser - jest z tkanką muzyczną. - Przy pracy nad tym spektaklem po raz pierwszy bowiem spotkałem się z kompozytorem Wojtkiem Sanockim, który na co dzień pisze muzykę filmową. Taka też jest muzyka w „Awanturze o Basię” – klimatyczna, nastrojowa, podkreślająca charakter całego przedstawienia. Pojawia się też sporo muzyki ilustracyjnej, budującej nastrój w momentach, kiedy np. opowiadamy o losach ojca Basi, Adama Bzowskiego i próbujemy przenieść się w Andy, do Ekwadoru, by odtworzyć historię jego zaginięcia a później odnalezienia - podkreśla C. Domagała.
Reżyser nie chce nazywać spektaklu musicalem, ponieważ jest w nim tylko 13 piosenek. - To raczej dramat z piosenkami. Choć słowo ”dramat” nie oznacza oczywiście, że zabraknie w nim radości, uśmiechu i humoru – wyjaśnia reżyser. Zapewnia również, że na scenie będzie się sporo działo, bo akcja toczy się w wielu miejscach, zastosowano projekcję i animację, a aktorzy nie tylko grają, śpiewają i tańczą, ale nawet… stepują.
Tytułową bohaterkę będzie grać na zmianę osiem dziewczynek wyłonionych w specjalnym castingu. Jako małe Basie na scenie pojawia się: Zuzia Czmiel, Marta Kowalczyk, Kaja Starck, Julia Zając, a jako nastoletnie Basie - Karolina Łochowska, Kasia Łochowska, Ola Wójciga i Karolina Wójciga.
Spektakl jest polską prapremierą. Zrealizowany został w oparciu o zupełnie nową adaptację powieści Kornela Makuszyńskiego, którą C. Domagała przygotował specjalnie dla Teatru Powszechnego w Radomiu. Pierwsze pzedstawienie w sobotę o godz. 18 na dużej scenie.
(bdb)