Gość specjalny – Andrzej Wajda

24 kwietnia 2009
Andrzej Wajda przyjeżdża w najbliższy poniedziałek do Radomia na zaproszenie Mazowieckiego Centrum Sztuki Współczesnej "Elektrownia". Odwiedzi placówkę, będzie też na specjalnym pokazie swojego najnowszego filmu "Tatarak". Andrzej Wajda

Pokaz filmu osnutego na opowiadaniu Jarosława Iwaszkiewicza odbędzie się w ramach "Elektryzujących maratonów filmowych" o godz. 17.30. Po nim reżyser będzie rozmawiać z widzami. Wcześniej jednak honorowy obywatel Radomia gościć będzie w samej "Elektrowni". Przypomnijmy, że to m.in. z jego inicjatywy doszło do przekazania przez miasto dawnego obiektu ciepłowni na potrzeby przyszłej ekspozycji sztuki współczesnej, która jest od lat gromadzona w Radomiu.

Reżysera z pewnością zainteresują przygotowania do przebudowy obiektu, które - z wielu powodów - znacznie odbiegają od pierwotnie założonych terminów. - Pan Andrzej Wajda nie był u nas prawie dwa lata - przypomina p.o. dyrektora "Elektrowni" Włodzimierz Pujanek. Przebudowa powinna ruszyć jesienią

Dyr. Pujanek będzie mógł zatem poinformować artystę, że właśnie złożył w Urzędzie Miejskim wszystkie dokumenty niezbędne do wydania pozwolenia na budowę. - To cztery tomy zawierające projekt architektoniczny, instalacji zewnętrznych i części budowlanej - wyjaśnia W. Pujanek. Jak dodaje, podczas rozmowy z prezydentem Andrzejem Kosztowniakiem prosił, by wniosek "Elektrowni" nie został odłożony do szuflady, ale jednocześnie nie zabiegał o przyspieszenie trybu wydania decyzji. - Zależy nam, by wszystko zostało dokładnie sprawdzone, chociaż błędów raczej być nie powinno - zapewnia dyrektor. Od prezydenta usłyszał z kolei deklarację, że miastu także zależy na szybkim załatwieniu sprawy, bo jest ona dla Radomia przecież prestiżowa.

"Elektrownia" spodziewa się, że otrzyma pozwolenie na budowę w ciągu miesiąca. Potem musi przygotować specyfikację przetargową, a dopiero potem ogłosić przetarg. - Nie chcę podawać dokładnych terminów, przypuszczam że przetarg ogłosimy w lipcu, a wykonawcę poznamy na jesieni - mówi.

Inwestorowi sprzyja sytuacja na rynku budowlanym, spadły ceny niektórych materiałów. - Stali np. nawet o połowę. Dlatego szacujemy, że budowa może kosztować 30 -35 mln zł - dodaje Włodzimierz Pujanek.

(bdb)