Program jak eliksir

- To finał prac dotyczących naszego pomysłu, jak lepiej przekazać wiedzę z zakresu bezpieczeństwa dzieciom i młodzieży. Jak uchronić ją przed popełnianiem wykroczeń, przestępstw - wyjaśnia p.o. komendanta wojewódzkiego policji w Radomiu Rafał Batkowski. Podkreśla jednocześnie, że dokument zawiera pomysły dotyczące nie tylko wychowania komunikacyjnego, ale także przemocy rówieśniczej, domowej, profilaktyki antynarkotykowej.
To program - jak zapewniają jego autorzy - kompleksowy. Obejmuje także takie zagadnienia jak bezpieczne kibicowanie, zachowanie na sportowych, masowych imprezach, a nawet podczas zagrożenia wybuchem, pożarem. - Dokument zawiera przykładowe scenariusze zajęć w różnych typach szkół. Skonsultowaliśmy go z ruchem drogowym, prewencją, a teraz przekażemy do Komendy Głównej Policji. Mamy nadzieję, że będzie przedmiotem analiz w MSWiA, a być może także stanie się bazą do opracowania podstaw programowych przedmiotu wychowanie komunikacyjne, o wprowadzenie którego jak dotąd bezskutecznie zabiegamy - wyjaśnia R. Batkowski.
Wiceprezydent Radomia Ryszard Fałek, który wraz z komendantem podpisał dziś porozumienie w sprawie realizacji programu w szkołach podległych miastu przyznał, że ma ono w nim swój interes. - To dyrektor szkoły i nadzór odpowiadają za to, co się dzieje w placówkach. My próbowaliśmy robić podobne rzeczy, ale wybiórczo, np. uczyć pierwszej pomocy, czy prowadzić edukację antynarkotykową. A ten program jest dla nas jak eliksir. Będziemy go wprowadzać w życie, bez względu na to jaka będzie dalej jego przyszłość - przekonuje.
(bdb)