Artystyczne uobecnienia w „Labiryncie”

Młoda artystka (ur. 1972 r.) należy do grupy wyróżniających się twórców radomskiego środowiska plastycznego. Ukończyła najpierw kieleckie Liceum Sztuk Plastycznych, gdzie zainteresowała się tkaniną artystycznej, co pozostaje nie bez znaczenia dla jej obecnej twórczości. Jest też absolwentką pierwszego rocznika studentów wykształconych na Politechnice Radomskiej w zakresie wychowania plastycznego (obecnie wydział sztuki). Dyplom uzyskała w pracowni malarstwa prof. Andrzeja Gieragi w 2000 r., aneks z grafiki warsztatowej w pracowni grafiki prof. Krzysztofa Wyznera. W latach 2001-2005 asystentka w pracowniach malarstwa, rysunku, działań i struktur wizualnych w macierzystej uczelni. Od 2002r. prowadzi dziecięcą pracownię plastyczną w radomskim MDK. Uprawia malarstwo, rysunek, grafikę, fotografię.
Jak zapowiadają organizatorzy, wystawa nieprzypadkowo zostanie zaprezentowana w części Elektrowni zwanej „Labiryntem”. Nazwa ta koresponduje bowiem z twórczością artystki. Labirynt jest miejscem utkanym z powtórzeń i analogii, z prowadzących donikąd ślepych zaułków. Jest barwnym kobiercem spowijającym widza w nieokreślonej czasoprzestrzeni, sugerującym mu wiele alternatywnych rozwiązań, ale nigdy jedno wyjście. Takie są również obrazy Ewy Banaszczyk, które sprawiają wrażenie powracających meandrów, serialnych przetworzeń tych samych motywów, niekończących się wariacji na temat kondycji współczesnego malarza.
Twórczość tej artystki charakteryzuje silny ładunek emocji łączący malarską pasję z kręgiem bliskich osób i przedmiotów. Sugestywne tytuły prac odkrywają istotę ich anegdotycznego przekazu. Nigdy jednak nie odsłaniają sekretów całkowicie, na ogół zaledwie wprowadzają nas do kolejnych sal labiryntu… Krążąc jego korytarzami doświadczamy uobecnienia osób żywych i nieobecnych, bliskich i dalekich, zwierząt i przedmiotów, pionów i poziomów.
Na wystawie zostanie zaprezentowanych sześć cykli: „Autoportret”; „Gobeliny Marii”;, „Ewa, Zosia, Ula”; „Związki”; „Kłamiesz”; „Z ostatniej chwili”. Wszystkie pochodzą z bieżącego roku.
Wystawa będzie czynna do 27 września.
Źródło: www.elektrownia.art.pl