Bo na działkach źle się dzieje

Jak podkreśla rzecznik, jesienią i zimą ogródki są miejscem szczególnego zainteresowania bezdomnych i wagarującej młodzieży. - Ci pierwsi szukając schronienia przed zimnem, by się ogrzać często rozpalają ogień czym wywołują zagrożenie. Spożywają przy tym alkohol i potem nie są w stanie kontrolować tego ognia - wyjaśnia Gwozdowski. Dodaje, że bezdomni mają swoje sposoby, by dostać się za ogrodzenie działek. - W jednym miejscu zerwali kłódkę i zawiesili własną, tak by móc w każdej chwili korzystać z altanki - opowiada rzecznik.
Na terenie ogródków działkowych bardzo często dochodzi także do kradzieży
narzędzi ogrodowych i urządzeń do pielęgnacji roślin. - Działkowcy skarżą się też na dewastacje altanek, zrywanie kłódek, wybijanie szyb, czy niszczenie krzewów i drzewek Dlatego wiedząc, jaką wartość stanowią głównie dla emerytów ogródki i jak dużo wkładają w nie pracy wystąpiliśmy do prezesów ogrodów działkowych o udostępnienie kluczy. Dzięki temu patrol może wejść tam w każdej chwili i przeprowadzić kontrolę - twierdzi rzecznik straży. Odzew był bardzo szybki, do Straży Miejskiej złożono klucze do 21 ogrodów położonych na terenie Radomia.
- Jeśli ktoś zauważy niepokojące zjawiska na terenie ogródków powinien zadzwonić pod nr 986, czyli telefon alarmowy Straży Miejskiej - apeluje Rafał Gwozdowski.
(bdb)
Straż trzyma pieczę nad ogródkami: Jonatan, Bartek, Kalinka, Energetyk, Konwalia, Odlewnik, Stokrotka, Budowlani, Walter, XXXV lecie, Jarzębina, Łączniki, Pod Skarpą, Przy Skansenie, Jarzębinka, Irys, Wośniki, Malinka I, Malinka II, Dalia, Relaks, Poziomka, Truskawka, Wrzos, Malwa, Ogrodnik, Lasek Kapturski, Storczyk.
Fot.: Straż Miejska Radom