Szef policji apeluje z ambon

- Inspektor Ryszard Szkotnicki skierował list na ręce biskupów z prośbą o odczytanie go podczas mszy świętych w najbliższą niedzielę. Komendant apeluje do niechronionych uczestników ruchu drogowego o ostrożność i rozwagę na drogach w związku z ostatnimi tragicznymi zdarzeniami, których uczestnikami są piesi i rowerzyści - wyjaśnia Beata Okulińska z wydziału ruchu drogowego KWP w Radomiu.
A oto treść listu:
Niemalże każdego dnia notujemy na drogach Mazowsza wypadki ze skutkiem śmiertelnym, których ofiarami są piesi i rowerzyści. Stan bezpieczeństwa tej grupy uczestników ruchu drogowego ulega znacznemu pogorszeniu właśnie w okresie jesienno – zimowym. Szybko zmieniające się warunki atmosferyczne oraz wcześniej zapadający zmierzch powodują, że kierowcy trudniej jest dostrzec kontury, pozbawionych elementów odblaskowych, pieszych i rowerzystów. Na pogodę wpływu nie mamy, ale na stan naszego bezpieczeństwa tak. Czy jednak zawsze o tym pamiętamy? Okazuje się, że nie, że często po prostu ignorujemy zasady bezpieczeństwa. Bo czyż nie jest ignorancją poruszanie się nieoświetlonym rowerem w nocy, po drodze pełnej samochodów, albo chodzenie prawą stroną jezdni w ciemnym stroju, który powoduje, że możliwość dostrzeżenia nas przez kierowcę spada praktycznie do zera? Pora abyśmy nareszcie zrozumieli, że korzystanie z elementów odblaskowych przez rowerzystów i pieszych jest równie ważne, jak używanie świateł przez kierowców samochodów.
Policyjne analizy wykazują, że w okresie jesienno-zimowym 90% ofiar śmiertelnych wśród pieszych i ponad 70% wśród rowerzystów jest następstwem wypadków, do których doszło w nocy. Trudno o bardziej dobitne dowody dla znaczenia faktu, że jako piesi i rowerzyści powinniśmy być na drodze lepiej widoczni.
Corocznie mazowieckie statystyki odnotowują ponad tysiąc ofiar wśród pieszych, w tym blisko dwieście osób zabitych. Nasuwa się pytanie: jak wielu spośród nas musi jeszcze przedwcześnie stracić życie zanim do zbiorowej wyobraźni trafi przekonanie, że bycie widocznym na drodze jest tak ważne i to przede wszystkim dla nas samych.
Za wypadki zawsze odpowiada człowiek i nader często okazuje się, że jest nim ktoś w wieku średnim i starszy. Nie rozbrykana młodzież, lecz ci, z których młode pokolenie powinno czerpać przykład. Warto to dokładnie przemyśleć, a potem szybko wydobyć z szuflad odblaski i lampki, aby obsadzić je w ich właściwej roli – poprawy stanu naszego bezpieczeństwa!
W imieniu własnym, jak i wszystkich policjantów i pracowników Mazowieckiego Garnizonu Policji dziś ponownie apeluję i proszę o większą rozwagę na drogach, o poszanowanie życia, jako największej wartości – daru, który każdy z nas otrzymuje tylko raz.
Mazowiecki
Komendant Wojewódzki Policji
insp. Ryszard Szkotnicki
Czytaj: Dwie dziewczynki potrącone na przejściu dla pieszych, Piesi i rowerzyści znów ranni w wypadkach, Co zrobić z tragicznym przejściem na Slowackiego? , Znów poszkodowani piesi i rowerzyści