Do woja marsz? Niekoniecznie

- To nic innego jak procedura ustalająca zdolność do pełnienia służby. Kończy się ona nadaniem kategorii wojskowej, wydaniem książeczki i przeniesieniem - z urzędu - obywatela do rezerwy albo stwierdzenia, że sie do służby nie nadaje - wyjaśnia Ryszarda Kitowska z biura prasowego magistratu. Zaznacza, że państwo w ten sposób sprawdza, na ilu swoich obywateli może liczyć w przypadku zagrożenia wzywając ich np. do obrony kraju.
Kwalifikację prowadzi wydział ochrony Urzędu Miejskiego na podstawie rozporządzenia ministrów: spraw wewnętrznych i administracji oraz obrony narodowej. W Radomiu odbędzie się ona od 8 lutego do 16 kwietnia br. oraz w dodatkowo 29 kwietnia. Podlegają jej głównie mężczyźni urodzeni w 1991 roku oraz osoby, które zgłoszą się do pełnienia służby wojskowej jako ochotnicy, a ukończyły 18 rok życia, a także niektóre panie. - To kobiety urodzone w latach 1986 -1991 posiadające kwalifikacje przydatne do czynnej służby wojskowej, oraz te, które w bieżącym roku szkolnym lub akademickim kończą naukę w szkołach medycznych i weterynaryjnych oraz na kierunkach psychologicznych, albo będące studentkami lub absolwentkami tych szkół lub kierunków - precyzuje Kitowska.
Łącznie kwalifikacja w Radomiu obejmie ok. 2 tys. osób.
Wezwania do osób zobowiązanych do stawienia się przed Powiatową Komisją Lekarską Nr 2 w Radomiu już są doręczane. Ostatnie mają trafić do zainteresowanych 1 lutego. Komisja będzie urzędować w przychodni lekarskiej przy ul. Lubońskiego 2.
(bdb)
Informacje o tym z jakimi dokumentami należy zgłaszać sie do komisji znajdują się pod adresem: http://www.radom.pl/_portal/news/12645861864b600dca70394/Kwalifikacja_wojskowa.html