Politechnika zamawia pięć kierunków

9 lutego 2010
Politechnika Radomska będzie się starać o pieniądze unijne na prowadzenie tzw. kierunków zamawianych. Konkurs w ramach poddziałania 4.1.2 Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki organizuje drugi rok z rzędu Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wższego. PR zachęca do studiowania deficytowych kierunków

Konkurs nosi tytuł "Zwiększenie liczby absolwentów kierunków o kluczowym znaczeniu dla gospodarki opartej na wiedzy" i ma zachęcić młodych ludzi do nauki na specjalnościach, które - zdaniem rządu - są deficytowe. Jak informuje MNiSzW: "Przedmiotem konkursu są projekty obejmujące realizację nauczania na kierunkach wskazanych przez ministra (...) poprzez uatrakcyjnienie procesu dydaktycznego na tychże kierunkach. Projekty te przyczyniać się mają do zwiększenia liczby absolwentów kierunków technicznych, matematycznych i przyrodniczych, rozszerzenie i wzbogacenie oferty edukacyjnej oraz poprawę jakości kształcenia na poziomie wyższym".

Absolwentów szkół średnich ma także zmotywować wysokie, bo sięgające tysiąca złotych stypendium.

Resort będzie "zamawiał" na uczelniach w całym kraju 15 kierunków. Politechnika Radomska zamierza ubiegać się o fundusze na pięć z nich. - Są to: energetyka, informatyka, matematyka, mechanika i budowa maszyn, wzornictwo - wylicza rzecznik uczelni Gerard Parzelski.

Politechnika chce pozyskać pieniądze na program stypendialny, tworzenie i wdrażanie programów wyrównawczych adresowanych do studentów I roku obejmujących podnoszenie kompetencji niezbędnych do kontynuowania nauki na tych kierunkach, wdrażanie nowych lub zmienionych programów nauczania i inne formy działalności dydaktycznej, a podnoszące atrakcyjność kształcenia na kierunkach technicznych, matematycznych i przyrodniczych, np. wprowadzenie innowacyjnych metod i form kształcenia, zajęć dodatkowych, w tym na staże, praktyki studenckie, udogodnienia dla studentów niepełnosprawnych. 

Na realizację całego programu ministerstwo zarezerwowało 200 mln zł. Po ile chce sięgnąć PR? - Jesteśmy na etapie pisania wniosków, dlatego za wcześnie o tym mówić - twierdzi rzecznik PR.

Uczelnie mają czas na składanie wniosków do 8 marca, do 26 marca nastąpi ich ocena formalna, a 1 czerwca ogłoszona zostanie tzw. lista rankingowa. Wtedy dopiero okaże się, ile pieniędzy szkoła dostanie. - Dziś naprawdę trudno to określić, bo nie wiemy np. jakie zostaną przyjęte standardy oceny wniosków - powtarza Gerard Parzelski.

Bożena Dobrzyńska