Ponad 7milionów na Słowackiego

25 lutego 2010
Dostaniemy pieniądze z rezerwy celowej budżetu państwa na przebudowę ul. Słowackiego od ronda Matki Bożej Fatimskiej do granic miasta. Prace modernizacyjne na tej trasie ruszą pełną parą, gdy tylko się ociepli - zapowiada miasto. Roboty na Slowackiego rozpoczną się niebawem

O dodatkowych pieniądzach poinformował na dzisiejszej konferencji prasowej poseł Radosław Witkowski (PO).  - Podział środków z rezerwy celowej budżetu  był omawiany podczas posiedzenia komisji wspólnej rządu i samorządów. Radom otrzyma z tej puli 7 mln 130 tys. zł, o które wnioskowało miasto.  Wiceprezydent Igor Marszałkiewicz przygotował bardzo dobry wniosek, który otrzymał wysokie oceny Ministerstwa Infrastruktury i Ministerstwa Finansów - chwalił władze miasta poseł Platformy.

Jak zapowiada dyrekcja MZDiK, przebudowa ulicy Słowackiego, która jest częścią drogi krajowej numer 9, rozpocznie się po odwilży. Wtedy zamknięty zostanie odcinek ulicy pomiędzy rondem Matki Bożej Fatimskiej a ulicą Malenicką, jednak autobusy będą mogły przejeżdżać "poprzecznie" przez skrzyżowanie z ulicami Idalińską i Skaryszewską. Objazdy dla ruchu tranzytowego będą przebiegać drogami krajowymi numer 7 i 42, czyli z Radomia przez Szydłowiec, Skarżysko-Kamienną oraz Starachowice w kierunku Ostrowca Świętokrzyskiego. Jak zapewnia MZDiK, tylko te trasy są w stanie przejąć ruch największych i najcięższych pojazdów. Będą też wyznaczone inne objazdy, ale im bliżej Radomia, tym mniej ciężkich samochodów powinno się tam pojawiać.

Dla typowo lokalnego ruchu, w tym dojazdu ze śródmieścia Radomia w kierunku Janiszpola objazd będzie przebiegał al. Grzecznarowskiego oraz ulicami: Białą, Rzeszowską, Idalińską, Przejazd i Bliską. Z kolei po zamknięciu dalszego odcinka ul. Słowackiego  - do ulicy Grota-Roweckiego - objazdy dla ruchu tranzytowego zostaną bez zmian, natomiast do Janiszpola będzie można dojeżdżać głównie przez ul. Banacha, która zostanie  w całości utwardzona.

Trzykilometrowy odcinek krajowej "dziewiątki" będzie remontować konsorcjum firm Interbud i ZTB Pionki, które wygrało przetarg z ceną 18,8 mln zł.  Do wymiany jest nawierzchnia, trzeba wybudować kanał deszczowy, rozebrać dwa mostki i jeden z nich odtworzyć. MZDiK planuje, że prace zostaną  zakończone do sierpnia br.

Po modernizacji ulica będzie miała trzy pasy ruchu, na środkowym zostaną wyznaczone lewoskręty, a dla pieszych - azyle.

(bdb)