„Radomiak” w stulecie do muzeum

Otwarcie eskpozycji poświeconej jubileuszowi najstarszego radomskiego klubu sportowego nastapi 9 kwietnia. Wśód eksponatów znajdą się, m.in. rzeczy należące do legendarnych już sportowców Radomiaka. Wśród nich - marynarka Antoniego Czortka, którą słynny pięściarz miał na sobie podczas olimpiady w Barcelonie w 1936 roku, jego medal z 1934 roku, a także koszulka kolarska i czapeczka Ryszarda Szurkowskiego, bo właśnie w Radomiaku w latach 60. znany kolarz rozpoczynał swoją karierę. Będą także pamiątki sławnego roku 1984, kiedy Radomiak był w I lidze. - Zobaczymy też akcesoria sportowe Klubu: fragmenty bramek, bieżni, matę zapaśniczą. Radomiaka wyliczają Rafał Rezulski, prezes Stowarzyszenia Kibiców Klubu Radomiak i Andrzej Leżoń, kurator ekspozycji.
Cześć eksponatów dostarczyli kibice Radomiaka, część zostanie wypożyczonych z Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie. Ekspozycji towarzyszyć będzie pierwsza w historii monografia Radomiaka, która jest już w drukarni. Na otwarcie wystawy zaproszonych jest około trzystu osób, w tym Ryszard Szurkowski, który już zapowiedział przyjazd.
Wystawa zorganizowana będzie w dawnej kawiarence muzeum i części holu. Otwarcie 9 kwietnia o godzinie 19.10. - Specjalnie o tej godzinie, aby goście mogli dojechać na nią pociągiem… „Radomiak” - zaznacza czlonek zarządu Mazowsza Piotr Szprendałowicz.
12 kwietnia w Muzeum Sztuki Współczesnej otwarta zostanie wystawa rzeźby Mirosława Kołsuta, zmarłego niedawno pracownika placówki.
- Mirek szykował się do niej i rozpoczął cykl portretów – wyjaśnia Ilona Pulnar-Ferdjani, kierownik działu nauki i oświaty "Malczewskiego". – Nie zdążył. Część gotowych rzeźb pokażemy na wystawie pośmiertnej.
Będą to, między innymi, postacie Franza Kafki, Vincenta van Gogha i mnicha Rasputina.
Wystawa „Mirosław Kołsut (1962 – 2009), rzeźba” otwarta zostanie 12 marca o godzinie 17 w Muzeum Sztuki Współczesnej. W tym samym dniu i tym samym muzeum, ale o godzinie 12 wernisaż wystawy „700 lecie urodzin Kazimierza Wielkiego” przygotowanej wspólnie ze Społecznym Komitet Ratowania Zabytków Radomia.
Kolejne ekspozycje to pokaz ikon księdza Stanisława Drąga w 40-lecie jego pracy twórczej (otwarcie 16 kwietnia o godz. 13 w Muzeum Sztuki Współczesnej) oraz „650 lat Fary. Radom Kazimierza Wielkiego. Radom Jagiellonów” w roku jubileuszu świątyni (czerwiec). Ale już teraz ogladać można wystawę „Autoportret ze zbiorów Biura Wystaw Artystycznych 1984 – 1990”.
(bdb)