Czy tak wyglądała Brama Krakowska?

Na ekspozycji "Opus Regis Casimiri 1365 - 2010" znalazły się prace studentów Instytutu Urbanistyki i Architektury Politechniki Łódzkiej. Pokazali oni propozycje rekonstrukcji bramy i jej otoczenia. Młodzi ludzie mieli do wykonania bardzo trudne zadanie, bo obiekt rozebrano w latach 1818-1820 wraz z częścią murów obronnych i nie zachowały się żadne źródła ikonograficzne budowli.
Tytuł wystawy nie jest przypadkowy. Taki właśnie napis: "Opus Regis Casimiri 1365" znajdował się na kamiennej tablicy umieszczonej na bramie obok drewnianej rzeźby Matki Boskiej.
- To na razie marzenia – mówił o szansach odbudowy bramy podczas otwarcia wystawy przewodniczący Społecznego Komitetu Ratowania Zabytków Radomia Aleksander Sawicki To właśnie z inicjatywy SKRZR doszło do zorganizowania ekspozycji. – Chciałbym, aby radomianie odwiedzali tę wystawę, wpisywali się do księgi i wskazywali, który z projektów jest najbliższy ich wyobrażeniom - podkreślał i zapraszał przewodniczący.
Aleksander Sawicki zaznaczył też, że data otwarcia wystawy nie jest przypadkowa.
- Obchodzimy przecież 700. rocznicę urodzin króla Kazimierza Wielkiego, założyciela Nowego Radomia – wyjaśniał. – Może ta rocznica sprawi, że nadzieja na odbudowę bramy przerodzi się w fakty.
Na wystawie pokazane są także plany Miasta Kazimierzowskiego, dokumentacja z badań architektoniczno-archeologicznych prowadzonych na zamku radomskim oraz obrazy związane z Kazimierzem Wielkiego i Miastem Kazimierzowskim.
(kat)