Wojewoda pozwala na połączenie obwodnicy

Obwodnica będzie mieć 11,4; w gminie Kowala 3,4 km, a na terenie Radomia 8 km. Będzie to droga jednojezdniowa z dwoma pasami ruchu po 2,5 metra szerokości. Połączy ona ruch miejski z drogami krajowymi S-7 i S-12, planowanymi przez GDDKiA.
Z "siódemką" połączy się w Młodocinie (w gminie Kowala) tuż za wiaduktem i będzie przebiegać przez wsie na terenie gminy Kowala: Augustów, Kosów Mniejszy, Kosów Większy i Ludwinów. Graniczyć będzie także z kilkoma osiedlami Radomia: Ustroniem, Prędocinkiem, Idalinem, Młodzianowem i Godowem. W gminie Kowala powstanie czterowylotowe rondo. Dodatkowo zaprojektowano 2 340 m dróg dojazdowych i lokalnych na terenach przyległych do planowanej trasy.
- Zgodnie z prawem urząd wojewódzki miał 90 dni na rozpatrzenie sprawy. Jednak dostrzegając wagę inwestycji, wojewoda wydał pozwolenie już w 23 dniu od otrzymania kompletnej dokumentacji - informuje rzeczniczka wojewody mazowieckiego Ivetta Biały.
Jak dodaje rzeczniczka, pozwolenie na budowę pozostałych odcinków leży w gestii prezydenta Radomia oraz starosty radomskiego, który zarządza planowaną inwestycją od granicy miasta.
Na wykup gruntów pod obwodnicę południową w gminie Kowala dostaliśmy w ub. roku z budżetu państwa 5 mln zł, ale miasto nie zdążyło ich wykorzystać. Kolejną szansę Ministerstwo Finansów dało nam po interwencji w resorcie posłów Radosława Witkowskiego (PO) i Marka Wikińskiego (SLD). Możemy się ubiegać o pieniądze z rezerwy celowej MF, ale miasto musi złożyć w tej sprawie stosowny wniosek.
(bdb)