Ważą się, potem zdrowo chudną

Pierwsze miejsce w kolejnej edycji konkursu "Działaj lokalnie" i 5 tys. zł otrzymało Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Mieszkańców Wsi Jedlanka "Perspektywy".
Stowarzyszenie chce zainteresować mieszkańców Jedlanki problematyką prozdrowotną i wyrobić u nich proekologiczne nawyki. Najpierw zorganizuje ogólne badania wagi ciała i wzrostu mieszkańców wsi. Pomiary zostaną przeprowadzone w domach, zsumowane i przeliczone na "plastikowo - butelkowy" wskaźnik. Jedna butelka będzie równała się 100 kg masy ciała. Z zebranych butelek zostanie wykonana sylwetka "ekologicznego człowieka" proporcjonalna do wagi ogółu mieszkańców, która stanie na placu szkolnym. Później będą spotkania z dietetykami, rozgrywki piłki plażowej oraz ponowna kontrola masy ciała i wizualizacja plastikowo - butelkowa.
- Wtedy też powstanie drugi "ekologiczny człowiek", bo chcemy udowodnić, że warto dbać o zdrowie - opowiada koordynatorka projektu Aneta Żurowska. Dodaje, że w Jedlance jest bardzo duże zainteresowanie fitnesem, aorobikiem. - Zaczęły się tworzyć grupy, które chciały ćwiczyć. Zaczęliśmy więc myśleć w jaki sposób namówić ludzi do fizycznej aktywności - podkreśla nasza rozmówczyni. Już zważono wszystkich mieszkańców Jedlanki, razem to aż 88 544 kg! Na placu przed szkołą ustawili pojemniki na plastik.
W konkursie organizowanym przez Arkę wiele gmin startuje co roku. - Cieszymy się, że teraz doszły do nas nowe: Kowala i Jastrzębia. Jak na pierwszy raz, przygotowały bardzo dobre wnioski i myślę, że to będą nasi partnerzy także w następnych edycjach programu - uważa ks. Andrzej Tuszyński z Arki.
Zespół Szkół Samorządowych w Solcu nad Wisłą również przygotował bardzo ciekawy projekt. Zakłada on kontynuację dotychczasowych pomysłów związanych z wikliniarstwem: tworzenie artystycznych form przestrzennych łączących wiklinę z innymi elementami. Ten projekt otrzymał 4 tys. 700 zł dofinansowania. Z kolei "Perły i perełki architektury gminy Jedlińsk" to projekt Publicznej Szkoły Podstawowej w Jedlińsku. Przewiduje wykonanie dokumentacji fotograficznej kościołów, krzyży, figurek i kapliczek przydrożnych znajdujących się na terenie gminy..
Inne projekty to:" "Niezapominajka" - stworzenie miniogrodu, miejsca spotkań nowo utworzonego klubu seniora, "Sobótka - podtrzymujemy tradycje ludowe Powiśla, "Przepisy naszej babci - promocja tradycyjnych potraw wsi radomskiej".
- Autorzy wszystkich wniosków wykazali się pomysłowością i oryginalnością - uznała komisja rozdzielająca pieniądze.
(k.woj.)