Historia fary w muzeum

10 czerwca 2010
Historia parafii i kościoła, etapy jego rozbudowy, przebudowę na początku XX wieku oraz zmiany wystroju wnętrza świątyni na przestrzeni siedmiu stuleci zaprezentuje wystawa  „650 lat radomskiej fary” zorganizowana przez Muzeum im. Jacka Malczewskiego. Otwarcie w niedzielę (13 bm) o godz.15. Fara obchodzi jubileusz 650-lecia


Na wystawie zostały zgromadzone XVI-wieczne dokumenty związane z historią miasta i kościoła farnego oraz księgi liturgiczne znajdujące się obecnie w sandomierskim Archiwum Diecezjalnym i Bibliotece Diecezjalnej. - Na uwagę zasługują wspaniałe zabytki sztuki sakralnej związane z kościołem farnym: rzeźba Madonny z Dzieciątkiem z  XV w., obrazy: „Jan Ewangelista” z około 1500 r., „Ukrzyżowanie” z około połowy XVII w. Całość dopełniają obiekty zabytkowe z pobliskich kościołów, na które najprawdopodobniej promieniowała radomska fara – wymienia Ilona Pulnar-Ferdjani z Muzeum im.Jacka Malczewskiego. Spośród wielu cennych, gotyckich, renesansowych i barokowych dzieł należy wymienić gotyckie rzeźby, m. in.  Madonnę z Dzieciątkiem z Chlewisk, Pietę z Gostomii, czy gotyckie obrazy sakralne  Matka Boska z Dzieciątkiem z Mniszka. 

Ekspozycja zaprezentuje także społeczne oddziaływanie fary w dawnych wiekach, kiedy to była cenionym ośrodkiem życia religijnego, naukowego i działalności charytatywnej prowadzonej w  szpitalu św. Ducha. Tu działała ceniona szkoła parafialna (w renesansie zwana gimnazjum), tu także zbierały się  liczne bractwa, m.in. tkackie, kuśnierzy, różańcowe.
   
- Na wystawie pokażemy wszystkie najważniejsze wydarzenia, które miały miejsce w mieście, a były związane z farą. Przedstawimy postać św. Kazimierza, patrona miasta, przybliżymy postać jego brata Fryderyka, który właśnie tutaj w 1495 roku otrzymał insygnia kardynalskie. Z dziejów nowszych przypomnimy m. in. fakt przekazania na potrzeby powstania kościuszkowskiego (1794 r.) drogocennych przedmiotów liturgicznych,  wizytę gen. Hallera w 1920 roku i inne – informuje kurator wystawy Elżbieta Cieslak-Kopyt.

Ekspozycja będzie bogato ilustrowana zabytkami sakralnej sztuki gotyckiej i renesansowej oraz barokowej z regionu radomskiego, Małopolski oraz terenów ościennych. Prezentowane będą wspaniałe zabytki sakralne z muzeów diecezjalnych  w Sandomierzu, Kielcach, Siedlcach.

Do najcenniejszych eksponatów należą m. in.: arcydzieła sztuki złotniczej fundacji Kazimierza Wielkiego: kielich i herma św. Marii Magdaleny, dar króla dla kościoła w Stopnicy, kielich i ornat fundacji Jana Długosza dla kościoła w Kłobucku, rzeźby Matki Boskiej
z Dzieciątkiem z XIV i XV w. z muzeów diecezjalnych w Sandomierzu i w Kielcach.  

Wystawa, przygotowana we współpracy ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Radomskiej Fary, potrwa do końca roku.

(bdb)