Pokolenie radomskich malarzy

11 czerwca 2010
Muzeum Sztuki Współczesnej, oddział Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu, zaprasza na wystawę prezentującą fragment kolekcji "Jedno pokolenie radomskich malarzy". O ekspozycji opowiada kieerownik placówki Mieczysław Szewczuk. Mieczysław Szewczuk


Ta niewielka wystawa prezentuje 18 obrazów autorstwa 8 radomskich malarzy. Należą do jednego pokolenia; urodzili się między rokiem 1930 a 1955 (w okresie 25 lat); debiutowali w lach 1950 - 1970. Nadal tworzą, powoli stają się klasykami radomskiego malarstwa. To jedna z tych wystaw, na których muzeum pokazuje rangę sztuki tworzonej w Radomiu.

Na ekspozycji możemy zatem oglądać prace: Tadeusz Hajnrycha, Witolda Kowalskiego, Leszka Kwiatkowskiego, Krzysztofa Mańczyńskiego, Andrzeja Minajewa, Longina Pinkowskiego, Bożeny Popławskiej, Małgorzaty Strzelec.

Ich obrazy są stylistycznie różnorodne. Są wśród nich realistyczne pejzaże (widoki natury i miasta), ale większość to świadectwa indywidualnych poszukiwań inspirowanych różnymi kierunkami malarstwa „nowoczesnego”. To pierwsze pokolenie radomskich artystów, w którym tak wielu twórców inspirowały kierunki sztuki XX wieku. Muzeum prezentuje prace tych, którzy – odchodząc od dawnych wzorców – nie przestali troszczyć się o wartości czysto malarskie. W dorocznych pokazach kolekcji muzeum najczęściej prezentowało prace Mańczyńskiego i Kowalskiego, rzadziej Hajnrycha i Strzelec. Teraz można oglądać także świetne zestawy obrazów Kwiatkowskiego i Pinkowskiego, nigdy wcześniej niepokazywane na wystawach z cyklu "Kolekcja".
 
Wszystkie prace pochodzą z kolekcji Muzeum Sztuki Współczesnej w Radomiu.

Wystawa będzie czynna przez całe lato, będzie częścią tegorocznego pokazu "Kolekcja 19".