Ranking miast: Skok, ale i tak nisko

22 lipca 2010
O cztery miejsca wyżej niż przed rokiem znalazł się Radom w rankingu samorządów Rzeczpospolitej. Dla władz miejskich to postęp, dla innych żaden "skok cywilizacyjny".

Jak nas oceniają?

W zestawieniu 50 miast na prawach powiatu dostaliśmy 45,94 pkt. i uplasowaliśmy się  na 45 miejscu za takimi miastami jak Tarnobrzeg (43), Biała Podlaska (40), Suwałki (38), Płock (31), Leszno (20). Ranking wygrał po raz kolejny Poznań (73,51 pkt.), na drugim miejscu jest Sopot, a na trzecim Wrocław.

Oceniano m.in. sytuację finansową miasta, zarządzanie nim, pozyskanie środków unijnych (w przeliczeniu na mieszkańca), wydatki na promocję, pojawienie się nowych podmiotów gospodarczych. w tej pierwszej kategorii otrzymaliśmy  28 pkt. (Sopot - 38,28, Toruń - 38,59, Żory na Śląsku - 39,41 pkt.), drugiej - 17,94 . Na jednego mieszkańca przypada  3 485 zł dochodu i 4 073 dochodów. Skuteczniej natomiast sięgamy po fundusze z UE - w 2009 r. na głowę jednego radomianina przypadło z tego tytułu 67 zł. Wśród samorządowych inwestycji  mamy sześć - w tym  budowę szkoły muzycznej, krytej pływalni, pawilonu ginekologiczno-położniczego.

(bdb)


Wyniki komentują:

Katarzyna Piechota-Kaim, rzeczniczka prezydenta Radomia.
  - Jest lepiej niż w roku ubiegłym, natomiast nie jesteśmy  w pełni usatysfakcjonowani z tego wyniku, jeszcze dużo przed nami. Cieszymy się, że dostrzeżono nasze inwestycje jako jedne z największych w kraju. Mamy 39 miejsce jeśli chodzi o pozyskiwanie środków unijnych. Wiemy jaka jest sytuacja z tym na Mazowszu, dlatego biorąc także pod uwagę trudności z wypłatą unijnych pieniędzy, to całkiem dobry rezultat. Najważniejsze, że coś drgnęło, ruszyło się i jesteśmy o cztery miejsca wyżej. Naszą ambicją jest znaleźć się w pierwszej dwudziestce.

Bohdan Karaś,  radny (SLD - Porozumienie Lewicy) na blogu
(www.radom.blox.pl). - (...) "skok cywilizacyjny" naszego miasta, który szumnie zapowiadali prezydent miasta i przedstawiciele PiS-u na sesjach budżetowych wywindował Radom "aż" na 45 miejsce w klasyfikacji 50 miast na prawach powiatu. Wskoczyliśmy na nie z 49, postęp jest więc jak cholera! Kiepsko wypadamy i w dziedzinie ocen za zarządzanie, i w ocenie sytuacji finansowej, a także w wysokości środków unijnych pozyskanych na osobę. Stosunkowo nieźle (choć bez rewelacji) natomiast oceniają nas jedynie w wysokości środków przeznaczonych na promocję w stosunku do wydatków ogółem oraz nakładach na gospodarkę mieszkaniową na osobę, a także w wydatkach na organizacje pozarządowe. Co do funduszy unijnych, którymi tak szczycą się nasze władze, to zajęliśmy lokatę 39 na 50 sklasyfikowanych miast. A mówiono nam niedawno na posiedzeniach, że jesteśmy w czołówce krajowej i stanowimy przykład dla innych! (...) Nie ma nas też w opublikowanej  w "Rzeczpospolitej" pierwszej trzydziestce "innowacyjnych miast na prawach powiatu".  

Wojciech Skukiewicz, senator PiS na blogu (www.skurkiewicz.blox.pl).(...) - Jestem przekonany, że działania prezydenta Andrzeja Kosztowniaka będą skutkowały kolejnymi awansami naszego miasta w następnych rankingach. Jeszcze tylko jedna gmina z regionu radomskiego znalazła się w rankingu. W kategorii gmina wiejska, na 99 miejscu znalazł się Zakrzew – awans w porównaniu do ubiegłorocznego rankingu o jedno miejsce.

Analizując materiał zaprezentowany w specjalnym dodatku do Rzeczpospolitej, należy zwrócić uwagę, że aż 6 radomskich inwestycji znalazło się wśród 150 największych inwestycji w kraju. Są to: przebudowa miejskiego odcinka drogi nr 12, budowa zespołu szkół muzycznych, budowa pawilonu ginekologicznego, rozbudowa układu komunikacyjnego m.in. ul. Chrobrego, budowa mieszkań socjalnych, budowa pływalni przy PSP nr 4. Dla porównania (a niektórzy czynią to namiętnie) w zestawieniu znalazły się tylko cztery inwestycje z Kielc, dwie z Torunia i jedna z Częstochowy. Widać, że radomski samorząd jest nastawiony na działania inwestycyjne a nie na przejadanie pieniędzy jak to sugerują niektórzy. Zapewne w tym zestawieniu Radom wypadłby jeszcze lepiej, gdyby nie olbrzymie zaniechania samorządu województwa mazowieckiego w zakresie wydatkowania środków unijnych. Niestety Mazowsze rządzone przez koalicję PO-PSL wciąż nie radzi sobie z funduszami z UE i zajmuje niechlubne ostatnie miejsce w zestawieniu wszystkich województw.

Jaromir Jasiński na blogu (www.radomir.blox.pl). - (...) Skupię się na analizie jednego a wątków przyczynowych. Oto w rubryce obrazującej wysokość środków unijnych zdobytych przez miasta w przeliczeniiu na mieszkańca w odniesieniu do Radomia znajdujemy kwotę 66zł 53gr. Dużo to czy mało? Niech każdy oceni sam. Dla porównania dodam, że w przypadku sąsiednich Kielc parametr ten osiąga wartość 165zł 90gr. (...) A Radom? Radom przespał. W czasie gdy zestawiano listę projektów kluczowych w Radomiu rządził Prezydent rodem z PiS (i rządzi nadal) a Premierem i Prezydentem byli jego koledzy partyjni. Andrzej Kosztowniak miał ręku wszelkie atuty by ostro zadziałać na rzecz Radomia. Nie zapewniono jednak wpisania na listę projektów kluczowych POIiŚ ani jednego projektu.