„LabOro” i „Erozja” w Orońsku

3 sierpnia 2010
Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku zaprasza w najbliższą sobotę (7 bm.) o godz. 14 i 15.30 na otwarcie dwóch wystaw: "LabOro 2009" i "Erozja" Michała Puszczyńskiego. Pierwszą będziemy mogli oglądać w Galerii "Oranżeria" Galerii , drugą w Ggalerii "Kaplica".

Uczestnicy pleneru Pierwszy plener z cyklu „LabOro” odbył się w 2008,r i wzięło w nim udział pięciu artystów ceramików. Wystawa wykonanych wówczas prac odbyła się w roku 2009. Teraz zaprezentowane zostaną prace, które powstały podczas pleneru w ubiegłym roku. Ich autorami są: Aleksandra Dobrowolska, Bogusław Dobrowolski, Alicja Kupiec, Stanisław Brach, Krzysztof Rozpondek, Andrzej K. Wiśniewski, Tomas Daunora i Aldona Jonuskaite-Satlteniene. Artyści wykorzystywali różne techniki wypału uzyskując bardzo ciekawe efekty, np. beztlenowy wypał w piecu węgierskim opalanym koksem, w piecu trocinowym, elektrycznym, czy starojapońską metodą w piecu raku.

1 sierpnia rozpoczął się trzeci plener z cyklu „LabOro”. Alicja Kupiec, Michał Puszczyński, Marek Jakuszewski, Reeli Haamer z Estonii i Bogusław Dobrowolski przez trzy tygodnie będą pracować i wymieniać doświadczenia, wystawa wykonanych prac odbędzie się w roku przyszłym.

Instalacja ,,Erozja” jest jednym z materialnych ,,produktów” projektu ,nad którym Michal Puszczyński pracuję od 2008 roku. Artysta tak opowiada o swojej pracy: - Cykl instalacji, filmów wideo, obiektów i rzeźb, w których próbuję odnaleźć indywidualną interpretację procesu nieuchronnej przemiany i rozpadu nas wszystkich oraz wszystkiego, co nas otacza. Problem zmiany, niszczenia, poddawania się upływowi czasu dotyczący każdego materiału, w tym i naszych ciał, jest czymś niezauważalnym; jednocześnie, w odniesieniu do nas samych, czymś negowanym, o czym nie chcemy pamiętać i co staramy się za wszelką cenę powstrzymać. Ten projekt jest moją prywatną próbą oswojenia się z myślą, że we wszystkim, co żyje jest już pierwiastek śmierci, a każda materia nieuchronnie zmierza do rozpadu. To wszystko tylko kwestia interwału czasu, w którym cały proces się odbywa.

Michał Puszczyński urodził się w 1976r. jest asystentem na Wydziale Ceramiki  i Szkła ASP we Wrocławiu. Miał wiele wystaw indywidualnych, uczestniczył w 50  zbiorowych w Polsce, Niemczech, Belgii, Francji, Szwajcarii, Korei ,USA, jest stypendystą ministra kultury i dziedzictwa narodowego ,Młoda Polska” (2006 r.).

Kuratorem obu ekspozycji jest Bogusław Dobrowolski. Będą one czynne do 31 sierpnia br.

Fot.: S. Brach