Wielkie łowy w Muzeum Wsi Radomskiej

20 sierpnia 2010

Techniki łowieckie z użyciem broni, specjały kuchni myśliwskiej i pokazy rzemiosła to tylko niektóre atrakcje czekające na
odwiedzających weekendowy festyn rodzinny w Muzeum Wsi Radomskiej.

Będą pokazy rzemiosła




„Królewskie łowy”, czyli obchody 600-lecia bitwy pod Grunwaldem, odbędą się w Muzeum Wsi Radomskiej już w sobotę i niedzielę (21-22 bm.).

- Region radomski z bitwą grunwaldzką łączą dwa wątki. Pierwszy to wybudowany w Kozienicach most łyżwowy. Budowę utrzymano w tajemnicy przed zakonem krzyżackim, co niewątpliwie przyczyniło się do realizacji śmiałego założenia strategicznego króla Jagiełły. To dzięki niemu udało się w krótkim czasie przenieść ciężar działań zbrojnych na tereny państwa zakonnego, co dało stronie polskiej przewagę zaskoczenia. Puszcza Kozienicka (ówczesna Radomska) posłużyła także za główne zaplecze aprowizacyjne dla polskiej armii. Jesienią 1409 r. rozpoczęto z rozkazu króla Jagiełły wielkie łowy. Upolowaną zwierzynę porcjowano, solono i składowano w beczkach. Na potrzeby armii pozyskiwano też duże ilości miodu z puszczańskich barci oraz ziół. Doceniając wysiłek miejscowej ludności, król Jagiełło zezwolił mieszkańcom kilku puszczańskich wsi na korzystanie z przywilejów królewskich - opowiada Tomasz Jankowski z Muzeum Wsi Radomskiej.

Tematami przewodnimi weekendowego festynu będą: metody polowania w Polsce na początku XV w., sposoby przygotowania żywności, rzemiosło związane z łowiectwem oraz życie obozowe. Zaprezentowane zostaną techniki łowieckie z użyciem broni strzeleckiej, miotanej oraz białej, techniki z użyciem ptaków drapieżnych i psów myśliwskich, a także techniki wykorzystujące improwizowane pułapki. 

Zwiedzający zobaczą rekonstrukcję obozu rycerskiego z przełomu XIV i XV w. Odbędą się też konne i piesze pokazy sprawnościowe oraz przedstawienia scenek rodzajowych. Przygotowano pokazy sprawności jeździeckiej, łucznictwa konnego oraz
walki turniejowej na kopie.

W ramach pokazów pieszych odbędą się walki inscenizowane. Chętni postrzelają z łuku i spróbują sił w rzucie włócznią. Na wyznaczonych stanowiskach w warsztatach rzemieślniczych będzie się można przyglądać, jak powstają łuki i strzały czy metalowe elementy broni myśliwskiej oraz podziwiać produkcję wyrobów z kości, rogu i skóry.Kolejne atrakcje to występ zespołu tańca dawnego i warsztaty taneczne.

Na koniec dnia zwiedzający obejrzą pokaz sprawności bojowej. Dla najmłodszych organizatorzy przygotowali gry i zabawy zręcznościowe oraz konkursy z nagrodami.

Wielką atrakcją będzie występ teatru ognia. Na łasuchów czekają średniowieczne pokazy kulinarne. Zademonstrowany zostanie
proces powstawania pieczywa oraz wędzenia ryb. Dopełnieniem tej części będą różne warianty poczęstunku dla zwiedzających.

(k.woj.)