Muzeum Gombrowicza – pytania o masę i misję kultury

29 września 2010
W najbliszą niedzielę (3 października) w Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli odbędzie się dyskusja z cyklu „Pytania Gombrowiczowskie” zatytułowana „Masa i misja, czyli o kulturze w ciężkich czasach”.

Gombrowiczowskie pytania postawi Tomasz Tyczyński W spotkaniu wezmą udział: Jerzy Sosnowski – pisarz, historyk i krytyk literatury, dziennikarz radiowej „Trójki”, publicysta, felietonista miesięcznika „Więź”; dr Krzysztof Kopczyński – historyk literatury z Zakładu Retoryki i Mediów Instytutu Polonistyki  Stosowanej Uniwersytetu Warszawskiego, zajmujący się m.in. kulturą romantyzmu oraz mediami; producent filmowy specjalizujący się w filmach dokumentalnych o tematyce kulturalnej i społecznej. Dyskusję poprowadzi Tomasz Tyczyński z Muzeum Witolda Gombrowicza.

Początek dyskusji o 17.30. Dla radomian bezpłatny dojazd autobusem, Zbiórka przed Teatrem Powszechnym o godz. 16.45.

Jakie pytania padną podczas dyskusji? Opowiada szef wsolskiej placówki Tomasz Tyczyński

W jaki sposób kultura masowa tragicznie przegrane Powstanie Warszawskie przemieniła w radosną opowieść o umieraniu za Ojczyznę? Dlaczego dziś do rozmowy o takich wydarzeniach jak katastrofa smoleńska w komunikacji społecznej używa się języka dziewiętnastowiecznego mesjanizmu? Czy jesteśmy świadkami „tabloidyzacji” tradycji narodowej przez kulturę masową?

Czy ma rację Umberto Eco, gdy mówi o „operatorach” kultury masowej, którzy nie tyle-dostarczają taką kulturę, na jaką jest zapotrzebowanie, ile raczej wpierw wmawiają masowemu odbiorcy, że takiej właśnie kultury potrzebuje? Czy wobec takiej odgórnie tworzonej kultury masowej kultura „oddolna”, offowa ma jakieś szanse? Czy istnieje jeszcze coś takiego, jak kultura wysoka, autorytet kulturalny czy misja kultury?

Czy przeciętny odbiorca kultury i komunikacji masowej stanie się nowym typem antropologicznym, homo videns, otumanionym przez obraz i terroryzowanym emocjami? Czy – jak uważał Giovanni Sartori - skutki tej zmiany dotykają całej naszej cywilizacji: od kultury po politykę?

(kat)