Jubileusz Politechniki Radomskiej

10 października 2010
Siedemnastu rektorów, goście z kraju i zagranicy, medale, odznaczenia, stopnie naukowe. Konferencje, debaty, spotkania. Uroczysta inauguracja. Gaudeamus zabrzmi wyjątkowo, bo Politechnika Radomska obchodzi swoje 60-lecie.

To najstarszy obiekt uczelni (obecnie rektorat) Zarządzeniem z 13 stycznia 1950 roku ówczesne Ministerstwo Oświaty zezwoliło na uruchomienie w roku akademickim 1950/51 Szkoły Inżynierskiej NOT w Radomiu, kształcącej studentów w trybie studiów wieczorowych. Początki uczelni to jeden wydział mechaniczny, z działami: precyzyjnej produkcji masowej, odlewniczym oraz konstrukcyjnym. Kandydaci musieli legitymować się maturą licealną ogólnokształcącą lub techniczną oraz co najmniej 3-letnią praktyką zawodową.  Taki był początek nieprzerwanej działalności obecnej Politechniki Radomskiej im. Kazimierza Pułaskiego, największej i jedynej publicznej uczelni w regionie radomskim. Historię PR możemy przeczytać na specjalnej stronie www.

Obchody jubileuszu 60-lecia radomskiej uczelni rozpoczną się jutro Konferencją Rektorów Polskich Uczelni Technicznych. - Ostatnie nasze spotkanie miało miejsce w Sandomierzu, akurat w tym dniu, kiedy Wisła zalała lewy brzeg miasta. Na konferencji będziemy obradować m.in. nad strategicznym programem przeciwdziałania skutkom powodzi - zapowiada rektor PR prof. Mirosław Luft. Ale, jak dodaje, to nie jedyny temat. Poruszonych zostanie wiele istotnych kwestii dotyczących 23 uczelni technicznych, jak nowelizacja ustawy o szkolnictwie wyższym, kierunki zamawiane, wyniki kontroli NIK w tych uczelniach.

Prof. Mirosława Lufta cieszą osiagnięcia uczelni W najbliższy czwartek, po mszy w intencji środowiska akademickiego w radomskiej katedrze rozpocznie się uroczysta inauguracja nowego roku. O godz. 11 w Auli Głównej PR zabrzmi Gaudeamus. Po wystąpieniu rektora i immatrykulacji studentów firmom, które przyczyniły się do rozwoju radomskiej uczelni wręczone zostaną Medale Pułaskiego. Kolejne kilkanaście medali Komisji Edukacji Narodowej otrzymają pracownicy PR. Wykład o Janie Kochanowskim wygłosi prof. Dariusz Chemperek z Instytutu Filologiczno-Pedagogicznego. – Podkreślimy tym samym humanizm naszej uczelni, która - co zaznaczę w moim wystąpieniu - idzie w kierunku Uniwersytetu Techniczno Humanistycznego – podkreśla prof. Luft.

Kolejna ważna uroczystość 60-lecia Politechniki odbędzie się za tydzień - 19 października, również w Auli Głównej przy Chrobrego 31A. Na otwartym posiedzeniu senatu uczelni zostaną wręczone odznaczenia państwowe, kolejne medale i  nagrody oraz promocje doktorskie. – Przyznano tak wiele odznaczeń naszym pracownikom, że gdybyśmy chcieli je rozdać podczas jubileuszowej inauguracji, to nie wyszlibyśmy z auli do wieczora – żartuje rektor. Zapewnia, ze nie zapomniano o studentach. - Wieczorem, po czwartkowej inauguracji, pierwszy rok zapraszamy na dwie darmowe dyskoteki. Każdy dostanie bon konsumpcyjny, by na dobry początek mógł się dobrze bawić - mówi prof. Luft.

Na Politechnice Radomskiej działa obecnie sześć wydziałów oraz dwa instytuty na prawach wydziału. Trzy wydziały: mechaniczny, materiałoznawstwa, technologii i wzornictwa oraz transportu i elektrotechniki mają profil techniczny, natomiast działalność naukowo-dydaktyczna wydziału ekonomicznego, nauczycielskiego oraz sztuki odpowiada dziedzinom nauk, odpowiednio: ekonomicznych, humanistycznych i sztuk plastycznych. Na PR funkcjonują też instytuty: filologiczno- pedagogiczny oraz zdrowia. Cztery wydziały PR mają uprawnienia do nadawania stopni naukowych doktora. Uczelnia kształci blisko 9 tysięcy studentów.

Bartek Olszewski