Laur za badanie równowagi
Wyróżnienia wręczono podczas rozpoczętych dziś XIII Radomskich Dni Techniki.
Instytut z Politechniki dostał wyróżnienie w kategorii edukacja za nowoczesne laboratorium z zakresu badania pojazdów samochodowych i rekonstrukcji przebiegu wypadków, a Marek Grzywacz za działalność na rzecz NOT. Koordynacja to firma Mariusza Strzechy, jednocześnie wykładowcy Wyższej Szkoły Nauk Społecznych i Technicznych, gdzie kieruje nowym Laboratorium Badania Motoryczności Człowieka. Współpracuje z lekarzami rehabilitantami z Konstancina-Jeziornej i AWF-em w Katowicach.
- Jestem pomysłodawcą dwupłytowego posturografu, czyli urządzenia do badania równowagi. Wprawdzie podobnych jest w Radomiu bardzo wiele, ale jedno płytowych. Bada ono zaburzenia równowagi, asymetrię np. u ludzi starszych, z zaburzeniami neurologicznymi. Ale człowiek ma dwie nogi i należy obie badać oddzielnie, a do tej pory nikt w Polsce i na świecie tego nie robił. My ten sygnał dodatkowo rozdzieliliśmy. Możemy więc zobaczyć, którą nogę pacjent mocniej obciąża - tłumaczy dr Strzycha. Jak dodaje, łatwo można przewidzieć, że dzisiejszy 10-latek, który obciąża w 60. procentach jedną i 40. - drugą nogę, za kilka lat będzie miał krzywy kręgosłup.
Koordynacja zajmuje się także produkcją urządzenia. - Rehabilitanci, profesorowie medycyny, fizjoterapeuci, prezesi towarzystw uznali nasz produkt za najlepszy w tym roku w dziedzinie rehabilitacji - cieszy się Mariusz Strzecha.
Posturograf to jego doktorat na Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach. Wcześniej laureat pracował na Politechnice Radomskiej, przez 17 lat trenował zapasy.
Radomskie Dni Techniki potrwają przez cały tydzień. Będzie można obejrzeć m.in. wystawę starych motocykli, zwiedzić laboratoria i pracownie Instytutu Eksploatacji Pojazdów i Maszyn Politechniki Radomskiej. W piątek 15 (bm.) na stacji PKP w Radomiu od godz. 10.30 obejrzymy nowości taboru Kolei Mazowieckich. Większość spotkań zaplanowano jednak w Domu Technika przy Struga 7a.
(bdb)
Więcej na stronie: www.not.radom.pl